Vydáno: 13.6.2018
Česká transplantační nadace

Letošní cenu České transplantační nadace získají dvě ženy mimo obor transplantologie

    Praha 13. června 2018 – Výroční cenu České transplantační nadace Karla Pavlíka za rozvoj transplantační medicíny za rok 2017 obdrží Julianne Weinberg Lessing a Hana Rohlenová. Česká transplantační nadace uděluje od roku 1998 prestižní ocenění každoročně českým i zahraničním osobnostem, které mimořádným způsobem přispěly k rozvoji transplantologie.

    Transplantační medicína na celém světě bojuje se stálým nedostatkem dárců orgánů. Ten je příčinou relativně dlouhé čekací doby na orgánové transplantace, která v některých zemích dosahuje i několik let. I když Česká republika je na tom v tomto ohledu dobře, stále existují nemocní, pro které se vhodný dárce hledá obtížně. Proto transplantologové sahají i po dárcích, kteří v minulosti akceptováni nebyli. Transplantovat orgány je dnes možné i od zemřelých dárců ve vyšším věku nebo ihned po zástavě srdce. Žijící dárce také nemusí být geneticky shodný s příjemcem a může darovat ledvinu někomu, koho vůbec nezná. Ukázalo se totiž, že mezi námi žijí lidé, kteří tak činí z čistě altruistických pohnutek, bez jakéhokoliv postranního úmyslu.

    „Správní rada nadace letos poprvé porušila nepsanou tradici a výroční cenu nadace udělila tzv. altruistickým dárkyním ledviny, tedy nikoliv odborníkovi v oblasti transplantologie,“ uvedl předseda správní rady nadace MUDr. Štefan Vítko, CSc. „Obvykle bývá dárcem ledviny někdo, kdo se snaží pomoct svým blízkým, někomu z rodiny či ze svých přátel. Letošní laureátky však ve své snaze bez jakékoliv výzvy někomu prospět šly mnohem dál a svoji ledvinu darovaly neznámým lidem. A to si zaslouží uznání nadace, i celé společnosti,“ dodal.

    Česká transplantační nadace Karla Pavlíka na podporu transplantologie byla založena v roce 1992. Výroční cenu českým i zahraničním vědcům uděluje za mimořádné zásluhy v oblasti rozvoje transplantační medicíny. Mezi dříve oceněné laureáty patří vedle Vladimíra Kočandrleho a jeho týmu, který jako první v tehdejším Československu provedl transplantaci srdce, také například prof. Paul Terasaki z Los Angeles, který položil základy transplantační imunologie, MUDr. Bohdan Pomahač, který jako první provedl transplantaci celé tváře ve Spojených státech, Mats Brännström oceněný za sérii transplantací dělohy či prof. Pavel Pafko a prof. Robert Lischke, kteří převzali prestižní ocenění za zahájení a realizaci programu transplantací plic v roce 1997 a jeho úspěšný rozvoj.

Kontakt: