Vydáno: 16.2.2020
IPVIC

Ve sporu s ČR stojí švýcarský federální soud na straně solárních investorů

    Praha 16. 2. 2020 – Mezinárodní sdružení solárních investorů v oblasti solární energetiky (IPVIC) se dnes vyjádřilo k informacím o rozhodnutí Nejvyššího soudu Švýcarské konfederace. Ten před několika dny zamítl odvolání Ministerstva financí České republiky z roku 2018 v případě skupiny Natland Investment Group a dalších tří žalujících.

    „Příznivé rozhodnutí švýcarského nejvyššího soudu nás samozřejmě těší. Potvrdilo, že se Česká republika vůči zahraničním investorům nechovala fér a nedodržela uzavřené dohody o vzájemné podpoře a ochraně investic. Odvolal se přitom na odborný internetový server Investment Arbitration Reporter, který o výsledku soudu informoval. Rozhodnutí bylo podle IAReporteru oběma stranám sporu doručeno 2. února letošního roku, písemné zdůvodnění rozhodnutí zatím nebylo doručeno.

    V částečném verdiktu z 20. prosince 2017 tříčlenný arbitrážní tribunál potvrdil svou příslušnost pro všechny čtyři investorské společnosti a shledal, že Česká republika je odpovědná za porušení standardu spravedlivého a rovnoprávného zacházení podle dvoustranných dohod o podpoře a vzájemné ochraně investic (Energy Charter Treaty, the Czechoslovakia-Netherlands BIT and the Cyprus-Czech Republic BIT). Doručení písemného odůvodnění rozsudku se očekává v krátké době.

Kontakt: