Vydáno: 20.3.2001
Boeing

Boeing dokončil tovární letové zkoušky letounu JSF

  Palmdale, XX. března 2001 – Společnost Boeing dokončila v minulých dnech program letových zkoušek letounu JSF. Letový demonstrátor, prototyp X-32A, absolvoval celkem šedesát šest letů a ve vzduchu strávil více než padesát letových hodin. Na pilotním křesle se vystřídalo šest pilotů společnosti Boeing i vojenských složek vlády Spojených států. Prototyp splnil všechny hlavní cíle zadané americkým ministerstvem obrany a při zkouškách se podařilo získat i řadu dalších potřebných údajů, mimo jiné ověřit počítačovou simulaci a modelování, poprvé použité v tak velkém rozsahu.

  „Letadlo se v reálném pohybu chovalo identicky jako v simulátoru,“ řekl Fred Knox, vedoucí zkušební pilot firmy Boeing a bývalý letec US Navy. „Můžeme proto říct, že byl návrh připraven dobře. Musím pochválit nejenom letadlo, ale i jeho konstruktéry a testovací tým,“ dodal Fred Knox.

  Program ověřování koncepce X-32A byl zahájen loni v září přeletem z továrního letiště v kalifornském Palmdale na zkušební základnu vojenského letectva Spojených států Edwards AFB. Během loňského listopadu a prosince vzlétal stroj až pětkrát denně, splnil předepsaný rozsah zkoušek pomalého přiblížení na přistání na palubě a podařilo se také demonstrovat schopnosti vzdušného tankování. Za letu ve výšce 6100 m při rychlostí 436 km/h prototyp X-32A manévroval tak, aby zachytil tankovací sondu a snadno udržoval svou polohu pod tankovacím letounem KC-10 letectva USAF. Koncem prosince X-32A poprvé prorazil zvukovou bariéru ve výšce 9150 m a překonal rychlost Mach 1,0. V lednu Boeing úspěšně dokončil sérii vibračních a akustických zkoušek pumovnic umístěných v jedinečném řešení po obou stranách trupu. Zkoušky byly uskutečňovány se zavěšenými zbraněmi a přístroji i bez nich. Celkem čtyřikrát prototyp úspěšně simuloval bojový let.

  Druhý z páru demonstrátorů koncepce JSF, prototyp X-32B, bude testovat požadavky letectva námořní pěchoty Spojených států (US Marine Corps) a britské Royal Air Force a Royal Navy na variantu STOVL. Tým výrobců vedený společností Boeing (nazývaný One Team, jak je uvedeno výše) se účastní soutěže na výrobu a dodávky útočného bojového letounu JSF v rámci uzavřeného čtyřletého kontraktu s vojenskými složkami US Air Force, US Navy a US Marine Corps. Vyhlášení vítěze této konkurenční soutěže se očekává ve druhé polovině letošního roku.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Josef Vacl
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon JSF_2.doc