Vydáno: 30.6.2011
Nadace Karla Pavlíka

Laureátem Výroční ceny České transplantační nadace Karla Pavlíka za rok 2010 se stal profesor Raimund Margreiter z Innsbrucku

    Praha 30. června 2011 – Výroční cenu za rozvoj transplantační medicíny za rok 2010 dnes ve Velké aule pražského Karolina předá profesoru Raimundu Margreiterovi z Lékařské univerzity v Innsbrucku předseda správní rady České transplantační nadace (pův. Nadace Karla Pavlíka) Štefan Vítko. Česká transplantační nadace uděluje svou výroční cenu každoročně českým i zahraničním lékařům, kteří mimořádným způsobem přispěli k rozvoji transplantační medicíny.

    Letošní laureát prof. Raimund Margreiter (70) je jedním z nejprominentnějších transplantačních chirurgů na světě. V oboru transplantační chirurgie má na svém kontě četná prvenství. Jako první na světě provedl simultánní transplantaci jater a ledviny (1983) a jako první v Rakousku provedl transplantaci tenkého střeva (1995). Jeho neznámějším pacientem se však stal Theo Kletz, který přišel při likvidaci bomby o obě ruce. V březnu 2000 mu tým prof. Margreitera, při operaci trvající 18 hodin, transplantoval obě ruce. Byl rovněž průkopníkem clusterových transplantaci, tedy kombinovaných transplantací několika nitrobřišních orgánů najednou. Dlouhodobě se zabývá i chirurgií rakovinných nádorů.

    Intenzivně se rovněž věnoval práci ve vědeckých společnostech. Byl členem výboru Transplantation Society (1998-2002), vice-prezidentem společnosti Organ Sharing Society. V současnosti je prezidentem European Surgical Association (2009-) a vice-prezidentem Hand and Compossite Tissue Allograft Transplantation (2003-). Napsal více než 700 původních prací. Aktivně se angažoval jako člen redakčních rad prestižních lékařských časopisů jako Transplantation, Liver Transplantation, Clinical Transplantation, Transplant International, Open Immuniology Reviews a mnohých dalších. Jeho přednášky vždy poutaly mimořádnou pozornost.

    V mládí byl také znám jako velký dobrodruh. V roce 1970 se zúčastnil záchranné expedice na Mount Kenya, v roce 1978 byl členem první úspěšné rakouské výpravy na Mount Everest. Sám na kajaku zdolal více než 1000 km dlouhý tok Amazonky.

    Mezi dřívější laureáty Výroční ceny patří P. Terasaki (Los Angeles), který jako první popsal význam protilátek při transplantaci ledviny, nebo M. Dubernard (Lyon), který provedl první transplantaci rukou i první transplantaci tváře na světě. Z českých vědců byli touto cenou ocenění prof. Vladimír Kočandrle, nebo prof. Vladimír Bartoš, kteří u nás provedli první úspěšné transplantace ledviny nebo slinivky břišní, nebo MUDr. Pavel Ivanyi, který stál u zrodu jednoho z nevýznamnější imunologických objevů vůbec – objevu transplantačních antigenů.

Kontakt: