Vydáno: 22.7.2002
Ispat Nová huť

Měna na vrcholu, náklady na dně

    Ostrava 22. července 2002 – Vzhledem k posilování koruny společnost Nová huť očekává, že se jí v tomto roce podaří snížit dodavatelské náklady o 800 milionů korun. Nejvíce se tyto úspory projeví v platbách za dodávky surovin z Ukrajiny a Polska, které jsou fakturovány v dolarech. Rychlejší než plánované snižování nákladů přispěje k částečnému vyrovnání poklesu tržeb v důsledku vývoje směnného kurzu. Korunové tržby společnosti Nová huť přitom v prvním pololetí 2002 poklesly o 498 milionů korun. Ve druhém pololetí přijde při stejně silné koruně Nová huť o dalších 700 milionů plánovaných tržeb.

    „Až se kurz změní, budou zase drahé dovozy. Nenaříkejme jen proto nad měnou, hledejme další úspory,“ prohlásil František Chowaniec, generální ředitel společnosti Nová huť. „Český exportní sektor právě dosáhl křehké stability na hraně mezi maximální efektivností a možným propadem hospodářských výsledků,“ doplnil František Chowaniec. „Bez ohledu na příští měnový vývoj provedeme další nákladové škrty,“ dodal.

    Cílem společnosti Nová huť je udržení plánovaného provozního zisku společnosti. Kromě snižování nákladů budou mezi hlavní opatření patřit optimalizace zásob, nákup externích výrobků a služeb bez prostředníků a prodej nepotřebných zásob. Společnost hodlá také zvýšit podíl na domácím trhu.

Soubory ke stažení:

Document Icon Mena_na_vrcholu.doc