Vydáno: 10.7.2002
Jihlavské sklárny Bohemia

Jihlavské sklárny Bohemia do konkurzu

  Praha 10. července 2002 – Představenstvo společnosti Jihlavské sklárny Bohemia, a.s., (JSB) oznámilo, že vzhledem k neschopnosti dostát závazkům vůči věřitelům podalo u Krajskému soudu v Brně návrh na prohlášení konkurzu na majetek JSB. Návrh na konkurz byl podán v souvislosti s neúspěšným šestiměsíčním jednáním o restrukturalizaci bankovních půjček a o zajištění nového kapitálu pro JSB. O podání návrhu na konkurz rozhodla skupina investorů s majoritním podílem ve společnosti.

  „Stále hledáme způsoby, jak JSB zachránit a jak omezit negativní dopady konkurzu na zaměstnance firmy, dodavatele i zákazníky,“ řekl Radomír Matějček, generální ředitel JSB. „Při sanaci JSB jsme nepočítali s dramatickým snížením poptávky po ručně vyráběných křišťálových produktech, ani s bezprecedentním posilováním české koruny. Vždyť na vývoz je určeno 85 procent naší produkce.“

  Od svého vstupu do JSB v březnu 2000, kdy sklárny stály na pokraji konkurzu, investovala majoritní skupina investorů pod organizačním vedením společnosti Winslow Partners na 550 miliónů korun z vlastních zdrojů. Kapitál měl spolu s dalšími finančními zdroji ve formě bankovních půjček sloužit k pokrytí finančních potřeb společnosti a k restrukturalizaci a modernizaci výroby.

  V roce 2000 se podařilo snížit ztrátu 105 milionů korun z roku 1999 na 42 miliónů korun. V roce 2001, kdy společnost nakoupila nové technologie pro zvýšení konkurenceschopnosti a výkonnosti JSB, však ztráta společnosti vzrostla až na 176 miliónů korun. „Po událostech z loňského 11. září došlo na světových, ale zejména na amerických trzích s výrobky z olovnatého křišťálu k nepříznivému vývoji poptávky. To v kombinaci s neočekávaně vysokými náklady na zprovoznění nové technologie způsobilo, že tyto investice bohužel nepřinesly společnosti očekávaný efekt,“dodal Matějček.

  „Když jsme před dvěma lety investovali do JSB 260 milionů korun a o rok později dalších 285 milionů korun, věřili jsme samozřejmě v úspěch skláren. Ztráta investice je velkým zklamáním,“uvedl Shawn Johnson, předseda představenstva JSB. „Nejvíce nás mrzí, že mnohaměsíční snaha o provozní a finanční restrukturalizaci společnosti vyšla naprázdno,“dodal Johnson.

  Společnost JSB působí v Antonínově Dole, Dobroníně a Brodcích v okolí Jihlavy. Celkem společnost JSB zaměstnává 1 200 osob.


  Kontakt:
  Michal Donath
  Donath-Burson-Marsteller
  GSM: +420 602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Konkurz_cz.doc