Vydáno: 6.8.2002
ISCARE IVF

Za zhubnutím do Havany

  Praha 6. srpna 2002 – První zařízení v České republice pro komplexní léčbu obezity zahájilo minulý týden provoz v pavilónu Havana v Praze Hloubětíně. Centrum pro léčbu obezity (CPLO) se od podobných zařízení liší především tím, že pod jednou střechou vyšetřuje a léčí obezitu všemi schválenými metodami. Pacient tak může na jednom místě pod dohledem zkušených odborníků podstoupit interní konzervativní léčbu, farmakoterapii, chirurgický výkon nebo jejich kombinaci. Platby za léčbu jsou v povoleném rozsahu hrazeny zdravotními pojišťovnami. O činnost nového centra již projevili zájem zahraniční odborníci. CPLO spolupracuje s Univerzitní chirurgickou klinikou nemocnice San Martino v italském Janově a s Centrem pro léčbu obezity v Memphisu při univerzitě v Tenesee v USA.

  „Na každého bereme jiný metr,“ popisuje přístup k léčbě vedoucí lékař nově otevřeného centra doc. Martin Fried. „Pro některé je vhodná zásadní změna životosprávy, jiným může zase významně pomoci i menší úprava dietního režimu a pohyb. Kde to nejde, doplníme konzervativní léčbu léky nebo doporučíme a provedeme některý z operačních zákroků pro obezitu, např. dnes v Evropě nejčastější laparoskopickou bandáž žaludku. Pacientům tedy navrhujeme léčebný postup přizpůsobený výsledkům celé řady odborných vyšetření,“ doplnil.

  V centru bude pacientům v průběhu léčby k dispozici dietní sestra a psycholog pro individuální konzultace. Rozšířenou péči bude CPLO poskytovat v oblasti gastroenterologie a endoskopie. Kromě vyšetření přímo souvisejících s obezitou budou odborníci centra provádět například i endoskopická vyšetření žaludku a tlustého střeva pro prevenci onkologického onemocnění.

  Nadváhou nebo obezitou trpí podle Světové zdravotnické organizace (WHO) celá šestina obyvatel světa. Prudký nárůst počtu takto postižených lidí přinesl konec uplynulého dvacátého století. Proto WHO označila století dvacáté první za století epidemie obezity. Česká republika se v hmotnostním žebříčku drží na předních místech v Evropě. O nadváze se hovoří téměř u poloviny populace (40 %). Obezitou u nás trpí pětina obyvatel, osmnáct procent mužů a téměř dvacet tři procent žen.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Simona Kopová
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620
  GSM: 0602/682 609
  e-mail: Simona_Kopova@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon novecentrum.doc