Vydáno: 15.5.2001
UniCredito Italiano

UniCredito a Allianz v Chorvatsku

  Praha 15. května 2001 – Italská bankovní skupina UniCredito Italiano a německá pojišťovna Allianz včera oznámily dohodu s největší chorvatskou bankou Zagrebačka banka o podmínkách nabídky na získání kontrolního 75% podílu v této bance. Skupina UniCredito, která již v Chorvatsku kontroluje třetí největší finanční ústav Splitska banka, tak pokračuje ve své strategii pro „novou Evropu“ zaměřené na získání předních bankovních domů v oblasti střední a východní Evropy. Skupina UniCredito Italiano také předložila v minulém týdnu v Londýně investičnímu poradci FNM, společnosti Goldman Sachs, svou závaznou nabídku na koupi státního podílu v Komerční bance.

  „Nové partnerství se Zagrebačka bankou je součástí naší strategie ve střední Evropě,“ uvedl Alessandro Profumo, generální ředitel UniCredito Italiano. „Odráží naši důvěru v budoucí pozitivní hospodářský vývoj Chorvatska a v jeho vstup do Evropské unie,“ dodal. Předseda představenstva Zagrebačka banky Franjo Lujović je přesvědčen, že „strategické partnerství s UniCredito a Allianz bude přínosem pro akcionáře i pro klienty banky.“

  V současné době UniCredito Italiano a Allianz již kontrolují každý zhruba 10 % akcií Zagrebačka banky a po provedení připravované transakce by se jejich podíly měly zvýšit na 60 %, respektive 15 %. UniCredito Italiano se její realizací také stane druhou největší bankou v „nové Evropě “ podle výše bilanční sumy. Podmínkou pro realizaci transakce je souhlas italské a chorvatské centrální banky a navýšení základního jmění UniCredito Italiano na mimořádné valné hromadě. Cílem partnerství, podobně jako v případě ostatních akvizic v zemích „nové Evropy“, je především zavedení nových bankovních produktů a zvýšení ziskovosti banky. V „nové Evropě“ již UniCredito kontroluje kromě chorvatské Splitska banka také polskou Bank Pekao, bulharskou Bulbank a slovenskou Poľnobanku.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Daniel Thelen
  Fax: 02/2421 1620
  GSM: 0602/389 163
  E-mail: daniel_thelen@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Chorvatsko_010515_cz.doc