Vydáno: 13.10.2016
UPS

Rwanda jako první na světě spouští vnitrostátní přepravu pomocí dronů Zipline

  Denně vzlétne až 150 dronů s urgentní zdravotnickou pomocí

  KIGALI, RWANDA, 14. října 2016, ATLANTA, USA, 13. října 2016 – Rwandský prezident Paul Kagame během slavnostního ceremoniálu v regionu Muhanga, který leží v centrální části státu, oficiálně zahájil vnitrostátní přepravu pomocí dronů, vůbec první na světě. Ode dneška může rwandská vláda pomocí bezpilotních letounů přepravit denně až 150 život zachraňujících zásilek krve do 21 transfuzních stanic v západní části země.

  Drony společně s doručovací službou sestavuje a provozuje společnost Zipline se sídlem v Kalifornii, která je zaměřená na robotiku. Zatímco drony ve Rwandě budou primárně zaměřeny na přepravu zásilek krve, prioritou mezinárodního partnerství společností UPS, Zipline a aliance Gavi bude rychlá přeprava léků a život zachraňujících očkovacích látek v této zemi pomocí bezpilotních letounů.

  „Drony jsou využitelné komerčně i pro zlepšení služeb v oblasti zdravotnictví. Jsme rádi, že tuto revoluční technologii spouštíme s partnery, se kterými budeme spolupracovat i na dalším rozvoji přepravy pomocí dronů,“ uvedl rwandský prezident Paul Kagame.

  Celosvětový problém

  Doručení zásilek s urgentní a život zachraňující pomocí v rozvojovém světě brání komplikace s přepravou zásilky na posledním úseku (poslední míli). Přepravu potřebných léků z města do venkovských a odlehlých částí komplikuje nedostatečná infrastruktura, tedy špatná doprava a komunikace a nedostačující dodavatelské řetězce.

  Poporodní krvácení je ve Rwandě hlavní příčinou úmrtí těhotných žen. Krev se rychle kazí, vyžaduje speciální skladování a přepravu při zachování odpovídající teploty. Existuje mnoho různých krevních derivátů a jejich potřebu není možné dopředu odhadnout, řada transfúzních klinik nemá všechny vzorky krve na skladě.

  Během dlouhého období dešťů je ve Rwandě mnoho silnic rozbahněných a nesjízdných, nebo zmizí docela. Když někdo k záchraně života potřebuje transfuzi krve, často ji nedostane, protože není dostupná.

  Řešení

  Program vnitrostátní přepravy pomocí dronů ve Rwandě umožňuje transfuzním stanicím v západní části země vyřizovat urgentní objednávky pomocí textových zpráv mobilními telefony. Objednávky jsou přijímány na základně Zipline (Nest) v regionu Muhanga, kde má firma flotilu 15 dronů s názvem Zip.

  Drony Zip mají dolet 150 kilometrů, a to i ve větru a dešti, a přepraví 1,5kg zásilku krve, tedy dostatečné množství pro záchranu lidského života. Startují a přistávají na základně Nest. K doručení zásilky s lékařskou pomocí dojde jejím vypuštěním nízko nad zemí, na místě označeném jako „schránka“, v blízkosti cílových zdravotních středisek. Zipline denně uskuteční 50 až 150 letů s těmito zásilkami do 21 transfuzních stanic v celé západní části Rwandy a vyřizuje objednávky zhruba do 30 minut.

  Na začátku roku 2017 chce Rwanda rozšířit přepravu pomocí dronů Zipline také do východní části země, každý z 11 milionů obyvatel země tak bude neustále v dosahu okamžité lékařské pomoci doručené pomocí dronů.

  „Nemožnost zajistit doručení urgentní zdravotnické pomoci stojí každoročně miliony lidských životů na celém světě. Zipline pomůže vyřešit tento problém jednou a provždy,“ uvedl generální ředitel společnosti Zipline Keller Rinaudo. „Vytvořili jsme nepřetržitý doručovací systém fungující celosvětově, který umožňuje doručit zdravotnickou pomoc na vyžádání a s nízkými náklady kdekoli v zemi.“

  Do Rwandy a dál

  Očekává se, že partnerství mezi Rwandou a Zipline by mělo v následujících třech letech zachránit tisíce životů. Díky tomuto úsilí se Rwanda dostává na světovou technologickou špičku. Překoná tak nedostatečnou silniční infrastrukturu a zajistí všem svým 11 milionům obyvatel přístup ke špičkové zdravotní péči.

  Rwanda je ve svém záměru podporována i mezinárodním partnerstvím společností Zipline, UPS a Světové aliance pro očkování a imunizaci (Gavi). Díky grantu 1,1 milionu USD od Nadace UPS bude možné ve Rwandě ověřit úspěšnost projektu přepravy krve pomocí dronů a zaměřit úsilí na možnost přepravy dalších život zachraňujících léků a vakcín.

  Zkušenosti z Rwandy – spojení rozsáhlého přepravního řetězce a logistických zkušeností UPS s hlubokými znalostmi Gavi v oboru zdravotnictví a očkování společně s pokročilou technologií společnosti Zipline, která zajistí doručení urgentních zásilek v posledním úseku přepravy (poslední míli) – bude možné využít i pro projekty ve zbytku světa.

  „Drony mají potenciál způsobit revoluci ve způsobu, jakým lze do vzdálených komunit doručit urgentní zdravotnickou pomoc. Těch několik hodin, které díky této technologii ušetříme při přepravě zásilek krve nebo vakcíny někomu, kdo byl vystaven vzteklině, může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí,“ říká Dr. Seth Berkley, generální ředitel Světové aliance pro očkování a imunizaci Gavi. „Tento projekt bude také důležitým testem, zda jsou drony použitelným prostředkem k cílenému doručování vakcín po celém světě. Všechny děti si zaslouží přístup k základnímu očkování proti smrtelným nákazám. Tato technologie by mohla být významným krokem, který zajistí, aby se každému dítěti pomoc dostala.“

  Logistické zkušenosti a zdroje UPS budou hrát klíčovou roli v úsilí partnerství rozšiřovat dosah tohoto důležitého projektu. Společnost UPS přepravila v rekordním čase celý systém Zipline z Kalifornie do Rwandy ve svém transportním letounu s typickým hnědým zbarvením na kýlu, a pomohla tak vybudovat distribuční středisko firmy Zipline v průběhu pouhých čtyř týdnů.

  „Jedním z nejdůležitějších cílů Nadace UPS je zažehnout spolupráci veřejného a soukromého sektoru, která bude mít významný rozsah a pozitivní dopad na organizaci humanitární pomoci na celém světě,“ říká Eduardo Martinez, ředitel Nadace UPS a ředitel oddělení diverzity a začleňování UPS. „Společná víra ve schopnost zachraňovat životy díky aplikování inovací spolu s vizí rwandské vlády nemá za cíl jen zlepšení logistiky humanitárních operací – a logistiky obecně – na celém světě, ale také záchranu životů. Teď je ten okamžik, kdy je partnerství mezi Nadací UPS, Gavi a Zipline nejvíce zapotřebí, kdy sledujeme první mise zaměřené na přepravu životadárné krve a současně vyhodnocujeme možnosti přepravy pomocí bezpilotních letounů u dalších zdravotnických komodit i jinde na světě.

  V průběhu příštího roku a s partnerskou podporou UPS a Gavi plánuje společnost Zipline rozšířit přepravu pomocí dronů do řady dalších zemí v Africe a na obou amerických kontinentech. Firma Zipline také nedávno v Bílém domě oznámila záměr rozšířit své služby i na území USA, kde bude obsluhovat indiánské rezervace ve státech Maryland, Nevada a Washington.

  Fotografie ze slavnostního spuštění vnitrostátní přepravy pomocí dronů Zipline ve Rwandě naleznete na:
  https://www.dropbox.com/sh/cy2tuim7jsqerml/AADC4ndSWX8jAOmAG_ePmbjoa?dl=0


  Zipline

  Společnost Zipline se sídlem v Kalifornii je zaměřená na robotiku. Tvoří ji zkušení odborníci z leteckého průmyslu, kteří dříve působili ve firmách a organizacích jako jsou SpaceX, Google, Boeing a NASA. Firma navrhuje a vyrábí autonomní letouny, které zajišťují přepravu život zachraňujících léků na obtížně přístupná místa na světě.

  Dlouhodobou misí společnosti Zipline je usilovat o bezodkladné doručení na celém světě, léky a další výrobky mají být dodány na vyžádání, bez spotřeby kapky benzínu. Zipline podporuje řada prozíravých investorů ve světě včetně investičních skupin a firem jako jsou Sequoia Capital, Google Ventures, SV Angel, Subtraction Capital, zakladatele Yahoo Jerryho Yanga, spoluzakladatel Microsoftu Paula Allena a Stanfordovy univerzity.


  UPS

  UPS (NYSE:UPS) je světový lídr v oblasti logistiky a nabízí širokou škálu řešení včetně přepravy balíků a nákladní přepravy, usnadnění mezinárodního obchodu a rozvoje pokročilých technologií, díky kterým lze efektivněji řídit dění v obchodním světě. Od svého vzniku v roce 1907 si UPS vybudovala tradici odpovědné firmy se zájmem o dění v komunitách, která podporuje programy zaměřené na dlouhodobá řešení potřeb komunit.

  Nadace UPS (UPS Foundation), založená v roce 1951, je odpovědná za pomoc při odstraňování překážek pro zapojování komunit do místních, národních a globálních celků. V roce 2015 UPS a její zaměstnanci včetně těch, kteří již odešli do důchodu, darovali na charitativní účely po celém světě více než 110 milionů dolarů. ¨

  Informace o Nadaci UPS naleznete na UPS.com/Foundation, novinky a zprávy UPS jsou k dispozici na pressroom.ups.com a prostřednictvím @UPS_News nebo @UPS_Foundation.


  Světová aliance pro očkování a imunizaci (Gavi)

  Světová aliance pro očkování a imunizaci (Gavi) představuje partnerství veřejné a soukromé sféry, které se spravedlivějším rozdělením očkovacích vakcín mezi obyvatele zemí s nižšími příjmy zasazuje o záchranu životů dětí a ochranu zdraví. Aliance Gavi sdružuje rozvojové země a dárcovské vlády, Světovou zdravotnickou organizaci, nadaci UNICEF, Světovou banku, výrobce očkovacích látek, technické agentury, občanské společnosti, Nadaci Billa a Melindy Gatesových a další oborové partnery. Gavi používá inovační mechanismus financování, kdy se na spolufinancování podílí země příjemce. Tím je zajištěno bezpečné financování a přísun odpovídajících dodávek kvalitních vakcín.

  Od roku 2000 Gavi přispěla k naočkování téměř 580 milionů dětí a k odvrácení zhruba 8 milionů úmrtí. Více o společnosti naleznete na www.gavi.org, na FB stránkách firmy nebo prostřednictvím Twitteru.

  Aliance Gavi je financována vládami zemí (Austrálie, Brazílie, Čína, Dánsko, Francie, Indie, Irsko, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Katar, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Omán, Rusko, Saúdská Arábie, Španělsko, Švédsko, Velká Británie a Spojené státy), Evropskou komisí, charitativní organizací Alwaleed Philanthropies, Fondem pro mezinárodní rozvoj OPEC (OFID), Nadací Billa a Melindy Gatesových a korunním princem Spojených arabských emirátů šejkem Mohamedem bin Zayed Al Nahyan, podporována je také soukromými i firemními partnery (charitativní organizace Absolute Return for Kids a Comic Relief, nadace Children’s Investment Fund Foundation, Vaccines and Immunization Foundation ELMA, „la Caixa“ Foundation a nadace LCIF, mezinárodní organizace IFPW, aliance Gulf Youth Alliance, humanitární organizace LDS Charities, JPMorgan a společnosti Anglo American plc., Majid Al Futtaim, Phillips, UPS a Vodafone).

Kontakt: