Vydáno: 9.9.2016
Tesco SW

MAFRA poškozuje Českou republiku

    Olomouc 9. září 2016 – Vydavatelství MAFRA, které vlastní 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí Andrej Babiš, a jeho zaměstnanci zveřejňují texty, v nichž zaměňují „hrušky s jabkama“ a tím cíleně manipulují realitu. Již několika měsíců čelí společnost Tesco SW nepravdivým konstrukcím Lidových novin a Mladé fronty dnes, proti nimž se brání soudní cestou. Nejnověji jde o dnešní text MfD „Po firmě z kauzy „brutální únik“ jde znovu policie“ a „Nástroj na peníze“. Avšak v celé věci již nejde jen o jednu českou firmu z Olomouce, ale o to, že vydavatelství MAFRA ohrožuje bezpečnost státu a čerpání dotací EU.

    „Před rokem nás vláčeli kvůli zakázce pro MMR na monitoring evropských dotací MS2014+. Měsíce se píše o SMS zprávě, která k nám měla přijít od policejního prezidenta jako varování o policejním zásahu. A dnes se zase zpochybňuje naše práce na Národním ekonomickém nástroji. Zdá se, že jsme v těchto kauzách jedinou obětí, ale v konečném důsledku je hlavním poškozeným stát. A to ať již jde „policejní kauzu Tuhý“ nebo čerpání evropských dotací,“ říká Josef Tesařík, generální ředitel Tesco SW. Domnívá se, že Tesco SW je jen klackem v politických bojích, ale nikdo si neuvědomuje následky těchto her ve vnímání ČR orgány EU. „Skandalizovat někoho v médiích je velmi jednoduché. Koho dnes zajímá, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže nedávno vydal stanovisko k veřejné zakázce na MS2014+, z něhož plyne, že nenašel žádná pochybení,“ vysvětluje Tesařík.

    „Neustále omílanou extrémně nebezpečnou lží vydavatelství MAFRA je tvrzení o varovné SMS,“ říká Tesařík. V návaznosti na zveřejnění spisového materiálu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) k této věci a předchozí úniky do médií je jasné, že GIBS pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci již v samém počátku své práce zcela špatně vyhodnotila důkazní materiály a zasáhla tím zcela neopodstatněně do práv celé řady osob. „Je absolutně nezbytné, aby způsob vyšetřování celé kauzy prověřilo Nejvyšší státní zastupitelství, aby lživá obvinění byla jednou pro vždy smetena ze stolu,“ dodává Tesařík.

    Nejnovější dnešní útok byl zaměřen proti NEN. O jeho vzniku rozhodla na základě doporučení Evropské komise vláda ČR. MMR vypsalo veřejné soutěže na jeho realizaci a následně i na jeho pětiletý provoz a posléze rozvoj. Na základě trestního oznámení konkurence, která systém NEN vytrvale zpochybňuje, bylo údajně zahájeno nové policejní vyšetřování. Jediným motivem jsou však vlastní komerční zájmy konkurence. Přestože Tesco SW působí na projektu NEN pouze jako jeden z mnoha dodavatelů, může celá kauza nejvíc poškodit právě MMR a Českou republiku. Pro svůj příběh si MAFRA vybrala pouze Tesco SW. „Jsme sice daleko od Prahy, ale nikoliv bezbranní,“ uvádí Tesařík.

    Česká republika v elektronizaci veřejné správy zaostává za svými evropskými partnery. Pokud budou podobné tendenční předvolební útoky médií proti projektům elektronizace veřejné správy pokračovat, je pravděpodobné, že se v Evropě záhy octneme úplně na chvostu a EU pošle nám alokované peníze jinam.

Kontakt: