Vydáno: 30.7.2002
Ispat Nová huť

Nová huť se vymanila ze ztráty

  Ostrava 30. července 2002 – Zisk před zdaněním ve výši 1,113 miliard korun vykázala za první pololetí letošního roku akciová společnost Nová huť. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy Nová huť zaznamenala ztrátu, se tak hospodářský výsledek zlepšil o více než 1,3 miliardy korun. Na tomto výsledku se největší měrou podílely kurzové zisky a dosažená efektivnost finančních operací. Jejich pozitivní bilance činila za první pololetí 994 milionů korun.

  „Vývoj kurzu koruny ovlivnil hospodářské výsledky mnohem výrazněji než
  před rokem,“ řekl František Chowaniec, generální ředitel společnosti. „Pozitivně v nákladových položkách a finančních operacích, negativně v tržbách za prodej,“ doplnil.

  Provozní zisk za prvních šest měsíců činil 115 milionů korun, což představuje meziroční snížení o 428 milionů korun. Výsledek významně ovlivnil pokles korunových tržeb v důsledku snížení cen i posilování české měny. Tržby za
  první polovinu letošního roku činily 13,39 miliard korun, v roce 2001 dosáhly
  14,77 miliard korun. Objem prodeje válcovaných výrobků, trubek a strojírenské výroby představoval 1,16 miliónu tun, a udržel se tak na úrovni loňského roku
  (1,15 miliónu tun). Na celkovém poklesu výnosů z produkce oceli se letos projevují rovněž restrikce na světových trzích, zejména důsledky ochranářských opatření ze strany USA, Maďarska a Polska.

Soubory ke stažení:

Document Icon vysledky_NH.doc