Vydáno: 4.5.2009
Reed Exhibitions

Začíná VIENNAFAIR 2009 – Mezinárodní veletrh současného umění zaměřený na země střední a východní Evropy

  Vídeň / Praha 4. května 2009 – Pátý ročník veletrhu současného umění VIENNAFAIR se bude konat od 7. do 10. května 2009 na Výstavišti Messe Vien v hale A. Pořadatelé letos očekávají více než sto vystavujících galerií, české umělce bude na veletrhu reprezentovat pražská galerie hunt kastner artworks (www.huntkastner.com), která bude prezentovat díla malířů Pavla Brázdy a Josefa Bolfa. Na veletrhu bude rovněž vystavena zmenšená verze slavné satirické plastiky Entropa od výtvarníka Davida Černého.

  V rámci veletrhu VIENNAFAIR 2009 je připraven obsáhlý diskusní program věnující se současnému hospodářskému prostředí a jeho vlivu na galerie, muzea a umĕlecké spolky. O kurátorské praxi či současných tendencích soudobého umĕní zde budou diskutovat například Dan Cameron, zakládající ředitel a vedoucí kurátor Prospect. 1 New Orleans; Jérôme Sans, ředitel Ullens Center for Contemporary Art v Pekingu; Matthew Higgs, ředitel White Colums z New Yorku; Gianni Jezter, ředitel Swiss Institute Contemporary Art rovněž z New Yorku a další mezinárodně uznávaní odborníci ze svĕta umĕní.

  Zvláštním bodem programu bude diskuzní pořad nazvaný „All Art Isn`t Global Yet“. Umĕlecký kritik New York Times Michael Kimmelman v nĕm bude spolu s ruským kurátorem Victorem Misianem a Iwonou Blazwickovou, ředitelkou Whitechapel Art Gallery v Londýnĕ, probírat stále přetrvávající regionální tendence na zdánlivě globalizované umělecké scénĕ. Tuto pódiovou diskuzi bude moderovat Christoph Thun-Hohenstein, jednatel společnosti departure wirtschaft, kunst und kultur ve Vídni a Simon Rees, vedoucí kurátor Contemporary Art Center ve Vilniusu.

  Vybrané umělce na VIENNAFAIR i letos podpoří Hospodářská komora ve Vídni udělením finanční odměny. Porota složena z uznávaných odborníků tentokrát udělí dvěma vystavujícím galeriím Galerijní cenu Hospodářské komory za nejlepší realizaci veletržního stánku v hodnotě 5000 Euro. Získá ji jeden z nových účastníků veletrhu a jedna z už etablovaných galerií. Obě ceny odevzdá vítězům Brigitte Jank, prezidentka Hospodářské komory Vídeň, v rámci vernisáže už 6. května v 18.00 hod.

  Zájemcům o účast v diskusním panelu nabízí společnost departure wirtschaft, kunst und kultur omezený počet bezplatných vstupenek. Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím e-mailové adresy viennafair_panelprogram@departure.at. Vstupenky si pak mohou vyzvednout na přepážce pro VIP hosty.

Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Beata Bartošová
  GSM: +420 602 389 161
  E-mail: beata.bartosova@bm.com

  Soubory ke stažení:

  Document Icon VIENNAFAIR_CZ.doc