Vydáno: 10.12.2015
Stars for Europe

Den poinsettie už po stošedesátétřetí

    Praha 10. prosince 2015 - Dvanáctý prosincový den je celosvětovým dnem květiny, která je díky svým ohnivě zbarveným listům neodmyslitelným symbolem Vánoc napříč kulturami a kontinenty. Tradičně se slaví jejím darováním někomu blízkému. Svátek datovaný od roku 1852 je vzpomínkou na Joela Poinsetta, politika a botanika, který původně divoce rostoucí rostlinu objevil při svém diplomatickém působení v Mexiku. U nás je poinsettie známá jako vánoční hvězda. Ta je nejprodávanější pokojovou rostlinou, přestože je k dostání pouhé 2 měsíce v roce. Podle odhadu iniciativy Stars for Europe se jen v Evropě každoročně prodá více než 100 miliónů exemplářů.

    „Největší zájem je o klasickou červenou hvězdu, prodává se víc než jmelí,“ tvrdí Renata Dlouhá, květinářka z pražského květinářství Avalanche ve Spálené ulici. „Letos si u nás právě na Den poinsettie mohou zájemci zdarma pořídit originální vánoční fotopřání za květinovým rámem z vánočních hvězd,“ říká Dlouhá.

    V adventním období přispívá poinsettie k navození sváteční atmosféry a stala se nedílnou součástí vánoční výzdoby stejně jako vánoční stromeček, jmelí nebo barborky. V současné době existuje více než 100 druhů poinsettií v různých barevných odstínech, s rozdílně tvarovanými listy. Existují ve velikostech od mini až po velké rostliny na kmínku. Ty pak umožňují její využití pro širokou škálu dekorací i v podobě řezané květiny. „Zákazníkům doporučujeme přenést zakoupenou květinu co nejrychleji domů a nechat ji před vybalením zvyknout na změnu teploty. Dařit se jí bude při pravidelné, ale mírné zálivce na každém teplém a světlém místě bez průvanu a přímého slunečního světla,“ doplňuje Dlouhá.

    Další informace o vánoční hvězdě včetně doporučení pro správný výběr, péči a rozsáhlé fotogalerie s nápady na originální vánoční dekorace zprostředkovává projekt Stars for Europe na internetových stránkách www.stars-for-europe.com a také na facebookové stránce www.facebook.com/VanocniHvezda.

Kontakt: