Vydáno: 27.9.2012
DBM

Ruku na srdce, dali byste si?

  Praha 28. září 2012 – Státní občanství ČR by si většina Čechů ponechala, ale jako další vyvolené země se jí na paty tlačí Velká Británie a Švýcarsko. Vyplývá to ze závěrečné zprávy z průzkumu o národní identitě, kterou dnes zveřejnila agentura Donath Business & Media (DBM). Téměř polovina respondentů uvedla jako hlavní důvod, proč by si zvolili občanství jiné země než ČR, že ve vybraném státě je lepší politická situace. Pro 90 % respondentů je největším zdrojem obav nárůst korupce ve společnosti. V těsném závěsu je pak velkým strašákem nezaměstnanost. Partnery průzkumu byly časopis Přítomnost (www.pritomnost.cz), deník Lidové noviny spolu  se serverem lidovky.cz a studentský informační portál primat.cz. Odborný dohled zajišťovala agentura MRThink (Market Research Think).

  „Výsledky průzkumu nastavují české společnosti zrcadlo a nikoliv pokřivené,“ řekl Martin Jan Stránský, politik, lékař a vydavatel časopisu Přítomnost, který průzkum inicioval. „Jde o pohledy, které vyváženě reflektují klady i zápory současného stavu v naší zemi. Otázka české národní identity je pro Přítomnost a její redakci tak důležitá, že se jí hodlá věnovat seriálem článků a komentářů,“ zmínil Stránský.

  „Jak opravdové je naše češství? Jsme hrdí na svou vlast nebo se za ni stydíme? Kdy se v nás probouzejí vlastenecké emoce nejčastěji? Nevytahujeme vlajky náhodou jen při triumfech našich sportovců a na státní svátek leží ladem? Ruku na srdce, kdo z nás si ji na ně klade, když zazní státní hymna? V průzkumu jsme hledali odpovědi právě na tyto otázky,“ uvedl Michal Donath, ředitel DBM. „Z průzkumu vyplynulo, že Češi se za svou zemi sice nestydí, ale při výběru odpovědi, která by nejvíce vystihla jejich vztah k vlasti, uvedli respondenti na prvním místě (55%), že ČR má nespolehlivou vládu a až někde v půli celé škály výroků se krčí (s 12%) ten, že ČR je země, ve které chtějí žít. Vlastenecké cítění zřejmě není naše silná stránka nebo se už v dnešním světě nenosí. Škoda,“ uzavřel Michal Donath.

  Dotazování proběhlo ve dnech 3. – 18. června 2012 mezi studenty středních a vysokých škol prostřednictvím serveru primat.cz a čtenáři Lidových novin na stránkách serveru lidovky.cz. Do průzkumu se zapojilo celkem 5 212 studentů a 4 340 čtenářů Lidových novin a serveru lidovky.cz. Souběžně se spuštěním průzkumu vytvořila agentura DBM facebookovou stránku s názvem „Země česká, domov můj?“, kde se mohli zájemci aktivně zapojit do diskuse o národní identitě a připojit včetně názorů a fotografií vše, co představuje jejich národnostní postoj. Jen za první dva týdny fungování stránka získala 362 fanoušků s celkovým dosahem přes 10 000 uživatelů.

  Hlavní zjištění jsou uvedena v příloze.

  Kompletní závěrečná zpráva z průzkumu bude k dispozici na adrese
  www.pritomnost.cz a na www.dbm.cz/pruzkumy

Kontakt: