Vydáno: 11.5.2001
Boeing

Boeing vybral dalšího stipendistu

  Praha 11. května 2001 – Josef Klement, pedagog Vysokého učení technického v Brně, zvítězil v konkurzu na stipendijní program při Státní univerzitě v americkém státě Iowa. Na Mezinárodním institutu teoretické a aplikované fyziky bude působit pod záštitou mezinárodní organizace UNESCO a společnosti Boeing. Výzkumný program, kterého se Josef Klement zúčastní, se týká aplikace nových technologií v procesech výroby letadel a má přispět k rozvoji spolupráce amerického a českého leteckého průmyslu v oblasti vědy a výzkumu.

  Josef Klement je čtvrtým Čechem, který se tohoto programu zúčastní. Před ním to byli Zdeněk Hurák z katedry elektrotechnického inženýrství brněnské Vojenské akademie, Miloslav Dušek z Univerzity Palackého v Olomouci a Petr Barva z ČVUT v Praze. Vědečtí pracovníci se prostřednictvím tohoto programu seznamují s nejnovějšími vědeckými poznatky v oblasti letectví a také se na vývoji nových technologií sami podílejí.

  „Výsledky předchozích stáží potvrdily, že spolupráce mezi zástupci české vědecké a výzkumné sféry s americkými odborníky je ku prospěchu obou stran,“ řekl Earl Godby, ředitel kanceláře společnosti Boeing Aerospace v Praze.

  Doc. Ing. Josef Klement, CSc., působí v Leteckém ústavu na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Podílí se na výzkumu nových kompozitních materiálů typu vlákno-kovových laminátů a jejich aplikace lepení v letecké výrobě. Od srpna do října tohoto roku bude Klement v rámci studijního programu zkoumat nedestruktivní hodnocení kompozitních materiálů.

  Společnost Boeing spolupracuje s řadou významných vědeckých pracovišť v České republice. Patří mezi ně například Centrum strojového vnímání na Elektrotechnické fakultě ČVUT nebo Katedra optiky při Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Prostřednictvím nadace Optica věnovala společnost Boeing právě této katedře přístroje, které by měly pomoci zkvalitnit výuku studentů i podporovat vědecko-výzkumnou činnost v oboru optiky a optometrie. Dar obsahoval optický stůl a dva spektrometry včetně počítačů a laserovou stavebnici.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Josef Vacl
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon Stipendium_Klement.doc