Vydáno: 14.2.2014
CFA Society CR

Globální finanční krize je u konce. Čeká nás hospodářský rozmach

  Praha 14. února 2014 – Globální finanční krize je nyní v podstatě u konce a víceletý hospodářský rozmach právě začíná. Tímto závěrem podtrhl své vystoupení na slavnostním galavečeru CFA Society Forecasting Dinner 2014 jeho hlavní řečník, přední světový ekonom Anatole Kaletsky. Slavnostního večera pořádaném CFA Society Czech Republic se včera v Praze zúčastnilo více než 200 představitelů významných finančních a bankovních institucí působících v České republice. Letošní již dvanáctý ročník se v Kongresovém centru ČNB tradičně uskutečnil pod záštitou guvernéra České národní banky Miroslava Singera.

  Anatole Kaletsky, který působí mimo jiné jako ekonomický komentátor agentury Reuters a deníku New York Times, ve své prezentaci uvedl: „Cyklické podmínky vedené silným ekonomickým oživením v Japonsku, USA a Velké Británii se ve většině světa jasně zlepšují. Věřím, že se Evropa nyní stabilizovala a že exogenní šok z Číny nebo jiných rozvíjejících se trhů je nepravděpodobný.“ Podle jeho názoru je však ještě důležitější skutečnost, že se rovnováha sil ve světové ekonomice přesouvá a dosavadní nevýhody, jako jsou snižování zadluženosti a demografie, začínají být postupně převažovány pozitivními hybnými silami dlouhodobého růstu. Kaletsky k tomu dodává: „Jedním ze signálů tohoto posunu je fakt, že světově nejdůležitější index akciového trhu – S&P 500 – prolomil loni v březnu třináctiletý ´medvědí trh´ a nyní je tomu již rok, kdy si drží rostoucí trend.“

  „V listopadu 2013 použila Česká národní banka devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a vyslovila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR,“ uvedl ve svém vystoupení na CFA Forecasting Dinner 2014 guvernér ČNB Miroslav Singer. Ve svém projevu zaměřeném na zhodnocení intervencí z loňského roku mimo jiné řekl: „Nejnovější únorová prognóza potvrdila, že udržování kurzu poblíž této hladiny přinejmenším do začátku roku 2015 zajišťuje uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu. Oslabení kurzu koruny významně přispělo k odvrácení hrozby deflace, urychlí návrat inflace do cíle, k němuž dojde koncem roku 2014, a podpoří oživení ekonomiky a trhu práce.“

  I letošní ročník předznamenal průzkum, který každoročně provádí společnost Donath Business & Media ve spolupráci s poradenskou společností Herzmann. Cílem průzkumu tentokrát bylo zmapovat názory ekonomických a finančních odborníků na aktuální témata české ekonomiky a očekávání spojená s nově vzniklou koaliční vládou. „Odborná veřejnost, jak provedený průzkum ukázal, sdílí s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem opatrný optimismus pro rok 2014. V delším horizontu však vidí budoucnost spíše skepticky – čeká zvyšování daní, které ekonomice neprospěje, a nevěří v přijetí účinných protikorupčních opatření,” shrnul závěry průzkumu Jan Herzmann.


  Kontakt:
  CFA Society Czech Republic
  Jana Zbortková
  Tel.: +420 608 710 739
  E-mail: jana.zbortkova@czechcfa.cz
  www.czechcfa.cz


  Organizátor setkání Forecasting Dinner CFA Society Czech Republic (www.czechcfa.cz) je nezisková organizace finančních profesionálů, založená v dubnu 2002 v České republice. Je jednou ze 138 členských asociací nadnárodní organizace CFA Institute (www.cfainstitute.org) a jejím cílem je prosazovat nejvyšší standardy etiky, odbornosti a profesionality v české finanční komunitě. V současné době sdružuje více než 130 členů, většinou držitelů titulu CFA, a téměř 900 kandidátů z České republiky a Slovenska přihlášených do programu CFA. Mezi členy asociace patří především portfolio manažeři, finanční analytici, investiční bankéři, konzultanti, finanční poradci, risk manažeři, relationship manažeři a manažeři vrcholového managementu.

  Za 12 let své existence si setkání CFA Society Forecasting Dinner vybudovalo mezi českou finanční komunitou renomé jedné z nejprestižnějších ekonomických událostí České republiky. Sponzory CFA Society jsou společnosti: EY, ČSOB Asset Management a ING Investment Management. Partnery Forecasting Dinner pro public relations a průzkum jsou společnosti Donath Business & Media a Herzmann. Mediálními partnery letošního ročníku Forecasting Dinner byly: Ekonom, ihned.cz, Hospodářské noviny a Fleet Sheet’s Final Word.Kontakt: