Vydáno: 2.10.2011
Lufthansa

Airbus A380 přistál poprvé v České republice

  Lufthansa příletem největšího dopravního letadla světa slaví 45 let na českém trhu

  Letecká společnost Lufthansa dnes u příležitosti svého 45. výročí v České republice představila na Letišti Praha Ruzyně stovkám hostů vlajkovou loď své flotily, Airbus A380-800. Stroj s délkou 73, výškou 24 a rozpětím 79 metrů přistál krátce po deváté hodině. V Praze se zastavil na své cestě z Frankfurtu do Budapešti. Letoun se pak vrátí do běžného provozu do Frankfurtu, odkud Lufthansa Airbusy A380 vypravuje do šesti světových metropolí.

  „Je nám potěšením, že jsme Praze mohli dát u příležitosti našeho 45. výročí takový speciální dárek, který zdůrazňuje význam českého trhu pro společnost Lufthansa. V roce 1966 jsme v Praze začali s dvěma lety týdně, dnes jich nabízíme kolem stovky,” uvedl Dr. Karsten Benz, viceprezident společnosti Lufthansa pro obchod a služby v Evropě. „Minulý rok jsme přepravili přes 230 tisíc cestujících, o 17 % více než rok předešlý. To jasně dokazuje naši pozici největšího zahraničního linkového dopravce v České republice. Od letošního ledna do července jsme do a z České republiky přepravili o 35 % více cestujících ve srovnání se stejným obdobím předešlého roku. Rostoucí počet pasažérů potvrzuje, že značka Lufthansa reprezentuje spolehlivost a vysoký standard inovativních produktů a služeb. Stejně jako naše nová vlajková loď, Airbus A380,” dodal.

  „Jsme rádi, že jsme mohli v Praze přivítat Airbus A380 jednoho z našich nejvýznamnějších klientů. Jeho přistání je důkazem, že Letiště Praha Ruzyně je připraveno odbavit i takto velký stroj. Doufáme, že s dokončením nové dráhy v roce 2016, budeme podobné stroje obsluhovat pravidelně,“ uvedl místopředseda představenstva Letiště Praha Jozef Sinčák.

  Lufthansa na ruzyňském letišti přistává běžně čtrnáctkrát denně, dnes je to ale poprvé s Airbusem A380. Přistání v Praze i to, jak dobře na něj bylo připraveno letiště, bylo úžasným zážitkem,“ dodal Werner Knorr, šéfpilot Lufthansy.

  Lufthansa své Airbusy A380 uzpůsobila pro přepravu 526 cestujících. Na horní palubě se nachází 8 sedadel zcela nově vybavené první třídy, která poskytují maximální pohodlí, soukromí i nejmodernější technologie. Na horní palubě je umístěno také 98 sedadel pro cestující v obchodní třídě. Na spodní palubě je instalováno 420 sedadel ekonomické třídy, která poskytují doposud nebývalý prostor a komfort.

  Zástěny pohlcující hluk, speciálně vyvinuté izolační materiály vnějšího pláště letounu i speciální konstrukce podlahy s pěnovou izolací tlumící nežádoucí zvuky zajišťují, že si cestující mohou užít vůbec nejtišší prostory první třídy na světě. Atmosféra na palubě jim tak dá velmi rychle zapomenout, že cestují letadlem. Dalším důležitým faktorem přispívajícím k pohodlí cestujících jsou nově vyvinutá sedadla, která kombinují ergonomii a pohodlí a mohou být sklopena do podoby lůžka s délkou 207 a šířkou 80 centimetrů. Lůžko poskytuje dostatek místa pro ničím nerušený spánek. Airbus A380 je navíc jako vůbec první letadlo nasazené v komerčním provozu vybaveno zvlhčovačem vzduchu. Ten společně se systémem osvětlení, který se přizpůsobuje denní době, také přispívá k pohodlí cestujících na palubě.

  Lufthansa již obdržela osm z celkového počtu patnácti objednaných Airbusů A380. Nasazeny jsou na linkách do Tokia, Pekingu, Johannesburgu, New Yorku, San Francisca a Miami, od 30. října pak v nabídce přibude i Singapur.

Kontakt: