Vydáno: 17.2.2011
Czech CFA Society

Zlato, euro a co dál?

  Praha 17. února 2011 – Takové otázky dnes večer padaly na setkání světových ekonomických expertů s elitou českého ekonomického prostředí na slavnostním galavečeru Forecasting Dinner 2011 pořádaném Czech CFA Society. Letošní již devátý ročník se v Kongresovém centru ČNB uskutečnil poprvé pod záštitou nově zvoleného guvernéra České národní banky Miroslava Singera.

  „Předkrizové úrovně hrubého domácího produktu bychom mohli dosáhnout přibližně koncem tohoto roku. V důsledku krize tak česká ekonomika ztratí zhruba tři roky,“ uvedl v úvodním vystoupení na Forecasting Dinner 2011 guvernér ČNB Miroslav Singer.

  „Zlato si opět nachází cestu zpět do našeho peněžního systému, ať se nám to líbí nebo ne,“ tvrdí Louis Boulanger, zakladatel investiční poradenské firmy Louis Boulanger Now Limited z Nového Zélandu a hlavní řečník večera. Podle něho je to pro vývoj společnosti pozitivní signál, ačkoli ve finančnictví se pro něj těžko hledá porozumění. „Bez zlata jako základu měny jsme fungovali skoro 40 let a svět postupně dochází ke zjištění, že naše měrné a účetní jednotky, tedy národní měny, nejsou dost spolehlivé. Současnou světovou finanční krizi tak můžeme popsat jako dluhovou krizi. Její pravou podstatou je ovšem krize měnová,“ řekl Boulanger ve svém projevu „Vstříc zlaté budoucnosti“.

  K otázce, zda budoucnost společné evropské měny bude stejně třpytivá, uvedl Karel Dyba, velvyslanec pro Českou republiku při OECD a účastník závěrečného diskusního panelu, že „euro přežije, pokud ovšem němečtí daňoví poplatníci neřeknou ‘ne’.“ Podle Dyby „se také zdá, že riziko obávaného dvojitého propadu („double dip“) je již zažehnáno. Světová ekonomika bude zřejmě pokračovat v oživení, byť nerovnoměrném, mezi regiony. Inflační tlaky však budou v rozvíjejících se ekonomikách i nadále sílit.“

  Juan Ignacio Crespo Carillo, manažer Thomson Reuters pro ekonomické analýzy potvrdil svůj názor z loňského ročníku Forecasting Dinner. „Věřím, že nás čekají tři pokrizové roky oživení. Od poloviny roku 2012 však existuje reálná šance na návrat recese ve Spojených státech. Důvodem může být potřeba zvýšit úrokové sazby, různé komoditní bubliny, problémy s trhem nemovitostí v Číně nebo jiný z dalších problémů, které stále čekají na fundamentální nápravu. Nepůjde však o takzvaný dvojitý propad podle definice, ten by musel nastat do 6 až 18 měsíců. Toto riziko bylo skutečně zažehnáno.“

  Galavečera Forecasting Dinner 2011 se zúčastnilo na 200 představitelů významných finančních a bankovních institucí působících v tuzemsku. Za 9 let své existence si tato akce vybudovala mezi českou finanční komunitou renomé jedné z nejprestižnějších ekonomických událostí České republiky.

  Kontakt, fotografie a prezentace hlavního řečníka na vyžádání:
  Donath Business & Media
  Lenka Štěpanyová
  Tel.: 602 661 336
  lenka.stepanyova@dbm.cz
  www.dbm.cz

  Příloha:

  Informace o Czech CFA Society:

  Organizátor akce Czech CFA Society (www.czechcfa.cz) je nezisková organizace finančních profesionálů založená v dubnu 2002 v ČR. Je jednou ze 136 členských organizací CFA Institute (www.cfainstitute.org), jež organizují Chartered Financial Analyst (CFA) Program. Jejím cílem je prosazovat nejvyšší standardy profesních schopností, poctivosti a etiky v českém investičním prostředí. V současné době sdružuje 114 členů, většinou držitelů titulu CFA, a více než 400 kandidátů z ČR a Slovenska přihlášených do programu CFA. Hlavním sponzorem Czech CFA Society je OVB Allfinanz, partnery jsou Ernst & Young, Thomson Reuters, LSBF, Factum Invenio a agentura DBM. Mediálními partnery akce Forecasting Dinner 2011 byly ČT24, the fleet sheet’s final word a Economia.

Kontakt: