Vydáno: 8.2.2002
KPNQwest/GTS

Hrozí válka na telekomunikačním trhu?

  Praha 8. února 2002– Na podnět společnosti GTS dnes Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nařídil předběžným opatřením společnosti Radiomobil okamžité obnovení propojení sítí obou společností. Radiomobil totiž v rozporu s platným telekomunikačním zákonem v pondělí 4. února propojení přerušila. Podle rozhodnutí ČTÚ musí propojení být obnoveno do dvacetičtyř hodin od jeho doručení.

  „Kdo seje vítr, sklízí bouři,“ připomenul David Duroň, marketingový ředitel GTS. „Žádná telekomunikační společnost nesmí podle zákona přerušit propojení sítí bez souhlasu regulátora. Krok Radiomobilu je bezprecedentní, a to nejen proto, že se jeho rukojmím se stávají uživatelé fixní sítě GTS,“ dodal Duroň.

  Spor mezi oběma firmami vznikl poté, kdy společnost Radiomobil odmítla GTS kompenzovat rozdíl v ceně za propojení, když ji ČTÚ svým výměrem snížil ze 7,50 Kč/min na maximálně 3,66 Kč/min. GTS pak neuhrazený rozdíl vyrovnala v pohledávkách, které u ní má společnost Radiomobil.

  Operátoři GTS a Radiomobil se na nové ceně propojení dosud nedohodly. Jakákoli dohodnutá cena by však v žádném případě nemohla překročit maximální hranici 3,66 Kč za minutu hovoru. Ze smlouvy mezi oběma operátory vyplývá, že GTS má nárok na vrácení rozdílu z ceny propojení se zpětnou platností od 1.1. 2001.

  Veškeré pokusy GTS o dosažení úhrady ze strany Radiomobilu ztroskotaly. Místo snahy o dodržování zákona, sáhl Radiomobil k extrémnímu kroku a propojení přerušil. „Takové podnikatelské praktiky jsou nejen nemorální, ale navíc nemají podle rozhodnutí regulátora v zákoně oporu,“ uzavřel Duroň.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Radek Stavěl
  GSM: 0602-682 608
  E-mail: radek_stavel@cz.bm.com

  GTS
  David Duroň, marketingový ředitel a tiskový mluvčí
  Tel.: 0606-66 11 70
  E-mail: david.duron@gtsgroup.cz

Soubory ke stažení:

Document Icon televalka.doc