Vydáno: 23.6.1999
CME

V čím zájmu je ovládnutí českého komerčního televizního trhu?

  Praha, 23. června 1999 – Společnost CME dnes poskytla zástupcům sdělovacích prostředků další nálezy z forenzního šetření, které probíhá v ČNTS. Plán ovládnutí českého komerčního trhu prostřednictvím televizních stanic Nova a Prima byl postaven na úpravě programového schématu obou komerčních televizních kanálů tak, aby přímo konkurovaly ČT1 a ČT2. Významnou roli v tomto záměru měla sehrát programová akviziční společnost AQS, jejíž aktivity garantoval Železný majetkem ČNTS, což bylo mimo jiné jedním z hlavních důvodů jeho odvolání. Předložené materiály dokumentují majetkové vztahy v akciových společnostech Beseda Holding a Beseda Praha a zájmy Vladimíra Železného v nich. Významnou roli v celém plánu zřejmě sehrála Investiční a Poštovní banka, která se v aktivitách skupiny společností kolem skupiny „Beseda“ výrazně finančně angažovala.

  „V čím zájmu je monopolizace českého komerčního televizního trhu,“ se zeptal Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. „Namísto konkurenčního prostředí i v oblasti elektronických médií je zde zřejmá snaha určitého okruhu osob o využití monopolně vlastněných komerčních televizních stanic ke zvýhodnění určitých firem za nestandardních tržních podmínek,“ dodal Klinkhammer s poukazem na již dostatečně známé schéma s minerální vodou Korunní. Podle něj umožňuje takovou situaci neprůhlednost vlastnických vztahů ve společnostech s akciemi na doručitele.

  John Schwallie, zástupce generálního ředitele a jednatel ČNTS potvrdil, že Železný jednal jménem skupiny Beseda o prodeji TV Prima, zatímco sám stál v čele společností ČNTS a CET 21. Schwallie také uvedl, že Železný má pravděpodobně vlastní majetkový podíl v Beseda Praha, a.s. nebo ve společnosti Media Vision, která je vlastněna „offshore“ korporací, jejíž majetková struktura je netransparentní.

  „Ovládnutí českého komerčního televizního trhu sice může prospět několika soukromým osobám či institucím, ale představuje vážné ohrožení konkurenčního prostředí nejen v elektronických médiích. K možnému ohrožení demokratických principů mi nepřísluší se vyjadřovat,“ uzavřel Klinkhammer.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon ovladnuti.doc