Vydáno: 25.6.2003
Prague Biennale

Prague Biennale zahajuje

  Praha 25. června 2003 – Čtyřiadvacet sekcí má první ročník mezinárodní přehlídky Prague Biennale, která se od 26. června uskuteční ve Veletržním paláci. Na výstavě představí svou tvorbu dvě stě šedesát umělců z padesáti sedmi zemí světa. Umělecká díla budou uspořádána do projektových celků, nikoli do národních pavilonů, jak je tomu u tradičních přehlídek. O koncepci jednotlivých projektů se postará dvacet sedm kurátorů z různých částí světa. Například v sekci „Lazarus efekt“ bude k vidění aktuální malířská tvorba, která je podle kurátorů výstavy v současné době utlačovaná jinými druhy umění. Projekt „Superreal“ oproti tomu ukáže umění s využitím vyspělých technologií, například digitální hyper realitu. Výstava potrvá do 24. srpna.

  „U uměleckého díla nezáleží na regionu, ze kterého pochází jeho autor,“ řekl Giancarlo Politi, organizátor Prague Biennale a vydavatel mezinárodního časopisu o umění Flash Art. „Chceme proto spojit tvorbu umělců z různých zemí světa do několika zajímavých celků, abychom to dokladovali,“ dodal Politi. Výstava Prague Biennale nese podtitul „Periferie do centra“ a má dokumentovat proces rozkladu velkých mezinárodních center umění ve prospěch dosavadních periferií s bohatou kulturní vitalitou. Právě proto jsou na Prague Biennale k vidění také například díla autorů z Číny, Afriky, či Střední Ameriky. „Prague Biennale je první mezinárodní přehlídkou mladého umění tohoto rozsahu v České republice. Pokud bude premiéra úspěšná, může se přehlídka stát pro Prahu tradicí,“ uvedla hlavní kurátorka Helena Kontová.

  Výstavu Prague Biennale připravili autoři mezinárodního časopisu o současném umění Flash Art. Prezidentem projektu je generální ředitel Národní galerie Milan Knížák a hlavním koordinátorem Gabriele Guzzo ze společnosti Karlovarské minerální vody jako zástupce hlavního sponzora.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Stanislav Perkner
  Tel.: 224 211 220
  Fax: 224 211 620
  GSM: 602 661 335
  Email: stanislav_perkner@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Biennale_zahajuje.doc Document Icon PB_vernisaz_030626.JPG