Vydáno: 18.7.2014
Two Tales Brewing

Čeští horolezci pokořili grónské velikány

    Praha 17. července 2014 – Tým českých horolezců dnes úspěšně dokončil expedici s výstupem na Ulamertorsuaq a Ketil v Grónsku. Ty patří na světě k nejvyšším a nejobtížnějším skalním stěnám pro sportovní lezení s technickými pomůckami. Členy expedice pod vedením prvního Čecha na vrcholu Mount Everestu Leopolda Sulovského byli Radovan Marek, pokořitel čtvrté nejvyšší hory světa Lhotse a zkušení lezci s řadou výstupů ve středních velehorách Jan Martasek, Josef Novotný a Tomáš Bardas.

    Obě hory leží na jihu Grónska u fjordu Tasermiuk. Ulamertorsuaq (1843 m) byl poprvé zdolán v roce 1977. Na jeho nejhůře přístupný západní vrchol se česká skupina vydala cestou Moby Dick se stupněm obtížnosti IX+/A2. Ta byla poprvé prostoupena v roce 1994. Po čtyřech dnech „hákování“ s odpočinkem v závěsném lůžku na vrchol hory jako jediní z expedice vystoupili Josef Novotný a Tomáš Bardas. Jejich úspěch byl možný díky vydatné pomoci ostatních členů. Podle horolezců bylo extrémní lezení ve více než kilometrové kolmé stěně kruté do posledního metru.

    Ketil je nejvyšším skalním masivem tyčícím se nad Tasermiutským fjordem, hlavní vrchol dosahuje výšky 2010 metrů. Výstup na Ketil Pyramide, jehož vrcholovou partii představuje 450 metrů vysoký skalní trojstěn, zakončil pětičlenný český tým netradičně. „Bigwallisté“ vytáhli z batohů speciální audiotechniku, s jejíž pomocí přehráli z vrcholu hory do světa vzkazy příznivců výpravy nahrané přes expediční web www.vykrictetodosveta.cz.

    Hlavním partnerem expedice je společnost Two Tales Brewing, výrobce řemeslných piv. Mediálním partnerem je Expresradio.


Kontakt: