Vydáno: 18.8.2003
Prague Biennale

Škoda, že nás nepozvali

  Praha 18. srpna 2003 – Dvě velké hvězdy současného mezinárodního umění, Američan Jeff Koons a Ital Maurizio Cattelan, již přislíbily svou účast na příštím ročníku výstavy Prague Biennale. Po úspěchu prvního ročníku dosud probíhající přehlídky se organizátorům z časopisu o umění Flash Art již nyní hlásí další významní umělci, kteří chtějí představit svá díla na nadcházejícím ročníku pražské expozice. V pražském Veletržním paláci představuje na Prague Biennale letos do 24. srpna svou tvorbu na dvě stě šedesát umělců z padesáti sedmi zemí světa.

  „Svá díla v Praze určitě vystavíme,“ vzkázali oba umělci organizátorům výstavy Prague Biennale s tím, že litují, že nemohli přijet už letos. O nově založené pražské tradici je informovali američtí sběratelé Mera a Donald Rubellovi a umělecký kritik Hans Ulrich Obrist.

  Američan Jeff Koons je považován za jednoho z nejznámějších kýčařů současnosti. O jeho tvorbě se mluví jako o „uměleckém fast-foodu“. Přesto se jeho díla prodávají za obrovské sumy. Například socha Michaela Jacksona s šimpanzem v náručí byla nedávno vydražena za 3,5 milionu dolarů. Právě toto dílo zastínilo na stejné aukci i obraz krále popového umění Andyho Warhola, který se prodal „jen“ za 3,7 milionu dolarů. Koons je bývalý manžel italské pornohvězdy a bývalé poslankyně italského parlamentu Ilony Stallerové alias Ciccioliny.

  Italský umělec Maurizio Cattelan je autorem kontroverzní sochy papeže Jana Pavla II. zasaženého meteoritem. Byl jedním z umělců, kteří v devadesátých letech založili tradici reklamní kampaně pro vodku Absolut. Malíři, sochaři, filmaři, fotografové, umělci používající video a architekti pro ni propůjčili vlastní interpretaci tvaru láhve Absolut vodky. Tato specifická umělecká vyjádření se pak zobecnila jako „brand-art“, umění značky. V České republice letos „brand-art“ využila poprvé společnost Karlovarské minerální vody pro svou značku Mattoni. Gigantografie s uměleckým vyjádřením značky Mattoni se letos v Praze staly předzvěstí vernisáže Prague Biennale. Hlavním sponzorem výstavy je společnost Karlovarské minerální vody.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Gabriela Svobodová
  Tel.: 224 211 220
  Fax: 224 211 620
  GSM: 602 389 166
  E-mail: gabriela_svobodova@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon prijedou_priste.doc