Vydáno: 7.2.2012
O.S.N.

Křest knihy Totál Balkán: kmotrem se stal Karel Janeček

    Praha 7. února 2012 – Zakladatel Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček včera v Písecké bráně pokřtil román první české e-spisovatelky Blanky Čechové (31) Totál Balkán, jehož vydavatelem je Opravdu Skvělé Nakladatelství (O.S.N.). Ústředním tématem knihy jsou příběhy z výbušného prostředí Kosova, kde Čechová působila v letech 2006 – 2008 jako členka mise OBSE. S humorem a nadhledem, často ironickým, nastoluje ve své již třetí knize některé heretické otázky, které se niterně dotýkají soudržnosti a kolektivní (ne)odpovědnosti mezinárodní pospolitosti a její zdánlivé bohorovnosti. Kniha poukazuje na kulturní a sociální rozdíly ve vnímání světa ve specifickém evropském regionu.

    „Blanka Čechová projevila velkou dávku osobní odvahy, ale také nesporný literární talent,“ uvedl Karel Janeček. „O fungování mezinárodních organizací jsem si nedělal iluze, ale nevěděl jsem, že je situace až tak tristní. Humoristická forma textu čtenáře účinně vybízí k zamyšlení nad smyslem a efektivitou jejich působení,“ dodal Janeček.

    Blanka Čechová vystudovala právo na Právnické fakultě UK a tvůrčí psaní na University of Oxford. Jako právnička působila také u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a členka mise OBSE v Kosovu. Je autorkou odborných textů a přednášek, které realizovala ve spolupráci s Poradnou pro občanství a lidská práva nebo se společností Člověk v tísni. Její beletristickou prvotinou se stala kniha Na rok za školou, kterou v roce 1999 vydalo brněnské nakladatelství Doplněk. V letech 1999 – 2002 pravidelně přispívala do Lidových novin a do časopisu Reflex. V roce 2008 spolupracovala s Divadlem Járy Cimrmana jako asistentka režie při přípravě inscenace České nebe. V roce 2010 jí v nakladatelství Paseka vyšla kniha Mým divákům – rozhovor s Ladislavem Smoljakem. V současné době je na volné noze, píše blog Jiné psaní, pracuje na další knize a filmovém námětu.

    O.S.N. - Opravdu Skvělé Nakladatelství je projektem bratra autorky Jaroslava Čecha (25). Román Totál Balkán vznikal v první řadě jako kvalitní a přístupná e-kniha, a to bez ohledu na její tištěnou verzi, která rovněž existuje. „Spolupráce se sestrou stojí na známém modelu‚ já na sestru ping, sestra na mě pong, rodinný marketing nebude nikdy plonk‘.“ cituje začínající nakladatel Čech text známého songu. Nakladatelství bude postupně nabízet všechny tituly Blanky Čechové ve formě e-knih a zaměří se na atraktivní využití všech technických prvků, které elektronický formát umožňuje.

    Další informace: www.totalbalkan.cz, youtube.com/totalbalkan.

Kontakt: