Vydáno: 24.6.2014
Two Tales Brewing

Česká expedice rozezní grónskou horu vzkazy z internetu

    Praha 24. června 2014 – Pětičlenná česká horolezecká skupina pod vedením Leopolda Sulovského, který jako první Čech stanul na vrcholu Mount Everestu, začala stavět základní tábor k výstupu na jednu z nejvyšších kolmých stěn světa Ulamertorsuaq (Velký cylindr) na jihu Grónska.

    „Zdolat více než kilometrovou příkrou žulovou stěnu v krátkém časovém úseku je technicky velmi náročné,“ říká Jan Martasek, jeden z horolezců a zároveň spoluzakladatel společnosti Two Tales Brewing, hlavního sponzora expedice. Kromě běžné horolezecké výbavy ponesou členové expedice na západní vrchol hory rovněž extrémně odolnou audiotechniku pro přehrání vybraných vzkazů, které mohou zájemci nahrávat až do 5. července na stránkách www.vykrictetodosveta.cz.

    Výstup je podle Martaska možný pouze v nadcházejícím období polárního léta, kdy se díky proudění teplého vzduchu na pouhých pět dnů mění jinak nepříznivé povětrnostní podmínky. Kromě senátora Sulovského a Jana Martaska se expedice účastní ostravský horolezec Radovan „Galoš“ Marek, vynikající technický horolezec Josef Novotný a profesionální horský vůdce Tomáš Bardas. Expedici finančně dále podpořilo Statutární město Ostrava, OCHI-IŽENÝRING, RWE a Projekční a inženýrská společnost PROJEKT HTL.

    Ulamertorsuaq leží na jihu Grónska poblíž města Nanortalik. Hora má čtyři vrcholy o nadmořské výšce od 1825 do 1858 metrů, nejvýznamnější západní vrchol je srovnáván s El Capitan v Kalifornii nebo Cerro Torre v Argentině, které jsou považovány za technicky nejnáročnější skalní stěny na světě.

    Mediálním partnerem expedice je Expresradio.


Kontakt: