Vydáno: 13.12.2010
ÚHKT

Světový objev vědců ÚHKT pomůže při léčbě onemocnění srážlivosti krve

  Mimořádný úspěch zaznamenali vědci Ústavu hematologie a krevní transfuze ve spolupráci s Akademií věd při zkoumání krevního srážení. Podařilo se jim popsat mechanismus, který pomáhá vysvětlit vliv hladiny fibrinogenu na srdeční a cévní onemocnění. Fibrinogen je krevní bílkovina, která se běžně vyskytuje rozpuštěná v krevní plazmě a je nezbytná ke správnému zajištění krevního srážení. Tyto nejnovější poznatky publikoval nejprestižnější světový hematologický časopis Blood.
  „Náš výzkum otevírá cestu pro vývoj nových léků, které zabrání vzniku krevních sraženin v těle člověka tam, kde být nemají,“ říká prof. Jan E. Dyr, přednosta výzkumného úseku ÚHKT. „Nové léky pak umožní cílenější a efektivnější terapeutické postupy v léčbě onemocnění poruch srážlivosti krve,“ dodává Dyr s tím, že právě tyto poruchy jsou přímou příčinou úmrtí více než poloviny obyvatel v rozvinutých zemích. A to i přesto, že primární onemocnění může být jiné.

  „Vědci z našeho ústavu udělali objev, který může přepsat učebnice hematologie,“ říká prof. Marek Trněný, ředitel ÚHKT. „Prokázali, že fibrinogen se působením enzymu trombinu při tvorbě krevní sraženiny a srážení krve mění jinak, než se dosud popisovalo,“ dodal. Výsledky výzkumu byly v průběhu letošního roku prezentovány předním světovým hematologům na vědeckých konferencích v Rotterdamu, Amsterodamu a Římě.

  Tento objev je výsledkem dlouholetého výzkumu zaměřeného právě na účast fibrinogenu v procesu krevního srážení. „Někteří lidé jsou náchylní ke snadnější tvorbě krevních sraženin, takzvané trombofilii. U mnoha z nich však dosud nebylo jasné, proč tomu tak je,“ říká Trněný. Dyr dodává: „V rámci výzkumu se nám také podařilo odhalit dosud nepopsané vrozené poruchy části molekuly fibrinogenu, které jsou u některých nemocných odpovědné za vyšší náchylnost k tvorbě krevních sraženin, tedy za trombofilii“. Tyto výsledky posouvají znalosti v oboru medicíny a mají přímý dopad na život nemocných.

Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Gabriela Bechynská
  GSM: +420 731 453 102
  E-mail: gabriela.bechynska@bm.com Donath-Burson-Marsteller
  Gabriela Bechynská
  GSM: +420 731 453 102
  E-mail: gabriela bechynska <gabriela.bechynska@bm.com>

  Soubory ke stažení:

  Document Icon UHKT_svetovy_objev.doc