Vydáno: 15.1.2001
Aliance alternativních operátorů

Problémy s propojením částečně vyřešeny

    Praha 15. ledna 2001 - Alternativní operátoři vzali na vědomí cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kterým regulátor stanoví maximální ceny za propojení veřejných telekomunikačních sítí. I přes to, že stanovené ceny jsou stále přibližně o 100% vyšší než byl návrh alternativních operátorů založený na cenách doporučených Evropskou komisí, považují rozhodnutí ČTÚ za krok správným směrem. Sami alternativní operátoři se mezi sebou však budou propojovat za ceny tzv. nejlepšího standardu (best practice) v Evropské unii.

    Alternativní operátoři budou i nadále usilovat o zavedení metody dlouhodobých přírůstkových nákladů (Long Run Incremental Costing – LRIC), která by měla vést k dalšímu snížení cen za propojení sítí. Podle názoru alternativních operátorů však stanovením maximálních cen nejsou vyřešeny všechny problémy a rozpory v propojovacích dohodách.
    Nyní bude záležet na přístupu Českého Telecomu k dalším dosud požadovaným poplatkům např. za tzv. přístupové trasy, za zvýšení počtu propojovacích bodů, atd. Pokud i tyto překážky budou v krátké době odstraněny nebude již nic bránit podpisu propojovacích smluv.Všichni alternativní operátoři očekávají další kolo jednání s Českým Telecomem již v tomto týdnu.

    Kontakt:
    Donath-Burson-Marsteller
    Michal Donath
    Tel.: 02/2421 1220
    Fax: 02/2421 1620
    GSM: 0602/222 128
    michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon ceny.doc