Vydáno: 7.9.2003
ISCARE IVF

České děti: ze zkumavky do Guinnessovy knihy rekordů

  Praha 7. září 2003 - Do pokusu o vytvoření prvního celosvětového rekordu v setkání největšího počtu dětí „ze zkumavky“ a zápis do Guinnessovy knihy rekordů se včera na zámečku v Hloubětíně zapojilo celkem 579 dětí. Všechny tyto děti se narodily po úspěšném umělém oplodnění v Centru asistované reprodukce Iscare IVF. Včerejší setkání jejich rodin s lékaři a personálem centra bylo už osmé v pořadí. Jestli se pokus o rekord podařil a české děti budou zapsány v Guinnessově knize rekordů, bude známo během několika týdnů.

  „Vůbec nejde o rekord, ale o štěstí rodin, kterým jsme mohli pomoci,“ řekl ředitel centra Iscare IVF Miroslav Kadlec. „Na prvním srazu nás bylo několik desítek, po osmi letech praská nádvoří zámečku ve švech. Včera se nás sešlo okolo dvou tisíc. Kdybychom se měli sejít se všemi našimi rodiči a jejich dětmi, určitě bychom zaplnili dolní část Václavského náměstí,“ dodal.

  Problémy s početím dítěte přirozenou cestou má dnes každý šestý pár. Řešení nabízí asistovaná reprodukce, jejíž metody umožňují oplodnění vajíčka mimo tělo ženy a následné přenesení embrya do dělohy. První úspěšné umělé oplodnění provedli před 25 lety lékaři v Anglii. V České republice se léčbě neplodnosti věnuje šestnáct odborných pracovišť, která ročně přivedou na svět asi 2000 dětí, tedy přibližně 2 % všech novorozenců.

  „Na dítě jsme čekali dlouhých pět let. Oba jsme prošli řadou vyšetření, ale i když nebyl ani u jednoho z nás zjištěn žádný problém, otěhotnět se mi nedařilo. Pomohlo nám až umělé mimotělní oplodnění, kdy byla spermie vpravena přímo do vajíčka. Narodil se nám krásný zdravý syn, ke kterému po třech letech stejnou cestou přibyla i dvojčátka - holčičky,“ popisuje cestu k dětem E. CH. z Prahy, bývalá pacientka centra. Podle vedoucího lékaře Milana Mrázka navštíví pracoviště každý rok přes 1 000 nových párů, které se bezúspěšně snaží o dítě déle než jeden rok. „Pomoci můžeme devíti z deseti. V oblasti medicíny je to záviděníhodná bilance,“ říká Mrázek.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Simona Kopová
  Tel.: 224 211 220
  GSM: 602 682 609

Soubory ke stažení:

Document Icon rekordzezkumavky.doc