Vydáno: 21.3.2001
Boeing

Zkušební pilot Boeingu testoval L 159

  Praha/ Vodochody, 21. března, 2001 – Americký zkušební pilot společnosti Boeing Ricardo Traven testoval letouny z produkce společnosti Aero. Zkušební let je součástí marketingové strategie společnosti Boeing, která uvažuje navrhnout letouny L 159 pro školy zkušebních pilotů amerického námořnictva a letectva. Na továrním letišti ve Vodochodech testoval Traven za doprovodu zkušebního pilota Aera Vodochody Ladislava Šnýdra dvoumístný letounu L 159B. Na vojenském letišti 34. základny výcvikového letectva v Pardubicích testoval letoun L 39 Albatros. Součástí zkoušek je vyhodnocení letových vlastností letadel při celé řadě akrobatických prvků, zkoumání ovladatelnosti a řízení letounu, posuzování letových vlastností a unikátních pozemních a palubních elektronických systémů letounu. Traven patří k nejzkušenějším zkušebním pilotům vojenských letadel společnosti Boeing a v současné době testuje letouny F/A-18 Super Hornet pro americké námořnictvo. Své zkušenosti a dojmy bude hodnotit podle řady kritérií, která následně poslouží k vyhodnocení obou letounů.

  „Dobrá pověst, která oba letouny předcházela, v ničem nepřeháněla,“ uvedl Ricardo Traven po dokončení pilotáže obou letounů. „S oběma letouny se mi létalo velice dobře. Je samozřejmě rozdíl mezi oběma typy. Hlavním cílem zkušebních letů bylo stanovit vhodnost letounů L 159 pro specifický výcvik amerických zkušebních pilotů,“ řekl Ricardo Traven.

  „Naším cílem je představit produkci Aera Vodochody co nejširší odborné veřejnosti a umožnit testování především letounů L 159,“ uvedl Earl Godby, ředitel pražské kanceláře společnosti Boeing a výkonný ředitel společnosti Boeing Česká, která vlastní 35 procent Aera Vodochody. „Skutečnost, že vynikající zkušební pilot, který u firmy Boeing testoval letouny pro americké námořnictvo a kanadské vojenské letectvo, má možnost vyzkoušet letouny Aera, zvyšuje jejich šanci na úspěšné prosazení,“ řekl Earl Godby.

  Ricardo Traven absolvoval Royal Military College of Canada (Kanadskou královskou vojenskou akademii) a US Air Force Test Pilot School (Škola zkušebních pilotů amerického letectva). Jeho profesionální kariéra zahrnuje službu v kanadském vojenském letectvu jako pilot bojových letounů Northrop F-5 a F/A-18 Hornet a jako zkušební pilot. Od roku 1996 je zkušebním pilotem společnosti Boeing na letounech Hornet, Super Hornet a je v týmu pro letoun X-31.

  Letounů L 39 Albatros, které se v Aeru Vodochody vyráběly v několika variantách od roku 1968, bylo vyrobeno přes 2800 kusů. Dnes jsou využívány v leteckých silách Armády České republiky a dalších více než třiceti zemí čtyř kontinentů. Letouny L 159 se v Aeru Vodochody vyrábějí od roku 1999 a jsou považovány za nejlepší letouny v kategorii podzvukových bitevníků. České vojenské letectvo zatím převzalo dvanáct z celkových dvaasedmdesáti kusů těchto letounů, které budou dodány do roku 2002.

  Další informace najdete též na http://www.aero.cz

  Kontakt:
  Josef Vacl
  Donath-Burson-Marsteller
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon Traven_AERO.doc