Vydáno: 5.3.2002
KPNQwest/GTS

GTS donucena k razantnímu kroku

  Praha 5. března 2002 – Telekomunikační společnost GTS oznamuje, že je přístupem Českého Telecomu k otázce dohody o vzájemném propojení nucena učinit nejtvrdší možné opatření. GTS zastavuje platby za propojení vůči Českému Telecomu. Tento krok je posledním prostředkem v situaci, kdy k jednání o propojovací dohodě Telecom nedonutily výzvy GTS, ani pravomocné rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) z 11. dubna 2001 o podmínkách vzájemného propojení.

  „Všechny výzvy a termíny k jednání o propojovací smlouvě Telecom doposud ignoroval a svým přístupem nás, jako svého největšího konkurenta, záměrně tlačí do kouta. Přistupujeme tedy ke krajnímu řešení a bez řádné smlouvy, na kterou se Telecom stále odvolává, už nezaplatíme prostě nic,“ potvrdil Milan Rusnák, generální ředitel GTS Czech. „Nepodepsaná propojovací dohoda prodlužuje stav bezpráví a brání nám ve zprovoznění dalších služeb. Telecom se jednání vyhýbá a my už prostě nemůžeme jinak,“ dodal Milan Rusnák.

  Ani po zastavení plateb se nesmí Český Telecom od GTS fakticky odpojit. Paragraf 40, odstavec 3 telekomunikačního zákona nařizuje ČTÚ řešit případy odpojení sítí ze strany operátora s výrazným podílem na trhu. „Pokud by Telecom zareagoval odpojením, porušil by tím zákon a GTS by bylo neprodleně nuceno požádat ČTÚ o předběžné opatření s nařízením opětovného spojení s tím, že bychom vůči Telecomu uplatnili veškeré právní prostředky ochrany proti jeho nezákonnému postupu“ vysvětlil Milan Rusnák.

  Protože se společnosti GTS a Český Telecom nedohodly na podmínkách vzájemného propojení, rozsoudil je ČTÚ pravomocným rozhodnutím z 11. dubna 2001. Telecom ovšem v září 2001 využil mezery v paragrafu 102 telekomunikačního zákona. Tento paragraf umožňuje samotným aktem podání žaloby přerušit platnost rozhodnutí ČTÚ. Výsledkem žaloby podané Telecomem je tedy faktické spojení sítí bez platného právního rámce. Telecom tohoto stavu zneužívá vůči zákazníkům GTS, a to zejména odmítáním navýšení kapacity a zprovoznění dalších služeb, například barevných telefonních linek.

  Společnost GTS je ochotna podepsat propojovací smlouvu za podmínek nediskriminujících ji od ostatních operátorů, respektujících platná cenová rozhodnutí ČTÚ s tím, že ve smlouvě budou označeny sporné body a obě strany budou respektovat v těchto bodech rozhodnutí soudu.

  GTS Czech je dnes největším alternativním telekomunikačním operátorem v České republice. Poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových, internetových, operátorských a integrovaných služeb. Důsledně přitom prosazuje úplnou liberalizaci českého telekomunikačního trhu a staví se energicky proti jakémukoliv zneužívání dominantního postavení jiných poskytovatelů veřejných telekomunikačních služeb i ze strany mobilních operátorů.

Soubory ke stažení:

Document Icon Odmitnuti_plateb.doc