Vydáno: 15.5.2013
Integer.pl Group

InPost zprovozní ve Velké Británii 2000 poštomatů do konce roku

  V návaznosti na nedávno oznámenou expanzi poštovních automatů k celodennímu vyzvedávání a podávání zásilek na českém a slovenském trhu pokračuje skupina Integer.pl v zahraniční ofenzivě také na britském trhu. Ten je z hlediska obratu e-commerce jedním ze tří největších trhů na světě a evropským lídrem. Letošní investice do rozvoje sítě poštomatů InPost jsou odhadovány až na miliardu eur. Rok 2013 tak bude pro mezinárodní expanzi poštomatů InPost přelomový. Kromě Velké Británie a České republiky se skupina Integer.pl zaměří zejména na Francii, Maďarsko, Turecko, Norsko a Švédsko.

  „Britský trh e-commerce, který v roce 2012 představoval 1,3 miliardy zásilek, je více než 32krát větší než český trh se 40 miliony zásilek ročně,“ uvedl Rafał Brzoska, generální ředitel skupiny Integer.pl. „Uvedení poštomatů InPost na britský trh jsme připravovali déle než rok. Museli jsme sestavit obětavý prodejní tým, který bude působit na místním trhu, a současně integrovat poštomaty s prodejními platformami dostupnými ve Velké Británii. Náklady spojené se vstupem na britský trh odhadujeme na 45 milionů eur. Očekáváme však, že příjmy z britského trhu budou již po třech letech dosahovat až 25 % našich celkových výnosů,” doplnil.

  Sektor internetových obchodů roste ve Velké Británii velmi dynamicky až o 40 % ročně . Zatímco v roce 2012 dosahoval celkový obrat 78 mld. liber , vzroste letos podle odhadů až o dalších 11,5 %, na 87 mld. liber . Do konce roku 2013 hodlá skupina Integer.pl ve Spojeném království zavést ke stávajícím 200 automatům dalších až 2.000 poštomatů InPost.

  Expanze skupiny Integer.pl na britském trhu e-commerce je založena na novém kombinovaném obchodním modelu. Ten vychází z otevřené spolupráce s partnery a z aktivního prodeje. Poštomaty InPost zde budou zpřístupňovány jak v rámci spolupráce s místními logistickými a kurýrními firmami, tak s internetovými obchody. V současné době působí na britském trhu 35členný prodejní tým skupiny Integer.pl. Ten poskytuje kompletní logistickou obsluhu pro 120 tisíc britských internetových obchodů pokrývajících celkem 95 % místního trhu e-commerce.

  Otevřený kombinovaný model provozu, který umožňuje vícekanálový přístup k milionům zákazníků, je zárukou rentability projektu při vyšší než běžné marži služeb a současně zajišťuje rychlejší návratnost investice. „Britský model prodeje” vnímá skupina Integer jako vzorový pro další mezinárodní expanzi poštomatů InPost. Podobnou prodejní strategii chce skupina prosazovat také na dalších trzích, kde působí. V roce 2013 se kromě Velké Británie a České republiky zaměří zejména na Francii, Maďarsko, Turecko, Norsko a Švédsko. Letošní investice do rozvoje sítě jsou odhadovány až na miliardu eur. V průběhu nejbližších dvou let se poštomaty InPost objeví pravděpodobně také v obou Amerikách a následně i v Asii.

  Podle analytiků eMarketer vzrostl celosvětový internetový B2C prodej v roce 2012 ve srovnání s rokem 2011 o 21,1 % a dosáhl úrovně jednoho bilionu dolarů . Předpokládaný růstový potenciál v roce 2013 je 18,3 %, tedy ve finančním vyjádření 1,3 bilionu dolarů. Z hlediska obratu e-commerce patří Velká Británie spolu s USA a Čínou k přední světové trojce a lídrům sektoru.

  Podle údajů eMarketer si Velká Británie udrží v roce 2013 tuto přední pozici, a zároveň si zachová, podobně jako vloni, první místo na světě z hlediska výnosů na jednoho nakupujícího online. Průměrná hodnota nákupů realizovaných obyvateli Velké Británie je odhadována na 3.878 dolarů v roce 2013, v porovnání s 3.585 dolary v roce 2012. Celosvětový průměr se pohybuje na úrovni 1.318 dolarů, respektive 670 dolarům v případě čínského trhu.

  Velká Británie zaznamenala v loňském roce 14% nárůst počtu internetových objednávek. Objem online prodejů vzrostl v porovnání s celkovým prodejem o 10 %. V roce 2012 uskutečnilo nákup po síti až 34,8 milionu Britů, v letošním roce má tento počet vzrůst na 36,5 milionů . Podle zprávy IMRG – The UK’s Trade Body for e-Commerce činil celkový počet odeslaných balíčků (spolu s vrácenými zásilkami) na britském trhu v loňském roce 1,3 miliardy kusů. Podle aktuálních prognóz má tento počet do roku 2017 vzrůst o 67 % až na 2,2 miliardy balíků.

  Více informací na: www.inpost24.com.

Kontakt: