Vydáno: 26.4.1999
CME

Ani za 28 milionů dolarů Železný nedrží slovo

  Praha, 26. dubna 1999 – Smlouva, jejíž porušení vytýkají partneři bývalému řediteli ČNTS Vladimíru Železnému, byla uzavřena v 11. srpna 1997. Jde o smlouvu o koupi akcií společnosti NOVA-Consulting, a.s., která byla plně vlastněna Vladimírem Železným. Touto transakcí vlastně prodal Vladimír Železný 5.8 % obchodního podílu v České nezávislé televizní společnosti spol. s r. o. společnosti CME. Smlouva byla uzavřena na částku přesahující 28,5 milionu amerických dolarů, jejichž splátky jsou rozloženy do období od srpna 1997 do února roku 2000.

  Vladimír Železný v této smlouvě podepsal formulaci, že „se nebude v České republice angažovat v žádné konkurenční činnosti“. Přitom smlouva v jiném bodě jasně stanoví, co se konkurenční činností rozumí. Znamená mj. jakýkoliv úkon, kdyby byl prodávající (Vladimír Železný přímo a nebo i nepřímo) obchodně zaangažován v jakékoli akci, činnosti nebo obchodu, který je v podstatě tentýž jako podnikatelské činnosti kupujícího, nebo pro ně vytváří konkurenci.

  „Převod kompetencí k nákupu programu z ČNTS na AQS a pokus o převedení ochranných známek ze společnosti ČNTS na CET 21 jsou vůbec nejhrubšími porušeními této smlouvy, jaké si dovedu představit, “řekl Fred Klinkhammer, prezident společnosti CME, majoritního vlastníka ČNTS. „ Vladimír Železný dostal v souladu se splátkovým kalendářem do dnešního dne zhruba 23 milionů dolarů a přesto mu to najednou nestačilo. Podnikl totiž takové kroky, že bychom sice zaplatili dohodnutou částku, ale na oplátku bychom dostali jen nafouknutý pytlík, přičemž svačinu snědl už pan Železný, “dodal Klinkhammer. Do sídla ČNTS ve Vladislavově ulici dnes nastoupili auditoři, kteří podrobí dosavadní jednání Vladimíra Železného forenznímu šetření.

  Vedení společnosti ČNTS se zároveň domnívá, že Vladimír Železný zneužil sobotní pořad Volejte řediteli k reklamním účelům. Z etikety na láhvi minerálky, která stála před Železným na stole bylo jasně patrné, o jakou značku vody jde. Přitom je taková forma prezentace výrobků na televizní obrazovce nepřípustná.



  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon TK28mil.doc