Vydáno: 2.6.2009
BM Brussels

Pomohou twitternauti k vyšší účasti v eurovolbách?

    Praha, Brusel 2. června 2009 – Zrcadlo názorů evropských bloggerů na nadcházející eurovolby nabízí od včerejška nový internetový portál www.tweetelect09.eu. Projekt společnosti Burson-Marsteller vychází z aktuální popularity mikroblogů Twitter a potřeby „twitternautů“ otevřeně se dělit o své názory na věci veřejné. Nový internetový portál tak bude v reálném čase zaznamenávat „tweety“ o volbách do Evropského parlamentu (EP) probíhající v tomto týdnu v celé Evropě včetně České republiky.

    „Kromě mapování aktuálních názorů intenzivně komunikující internetové generace evropských voličů může nový portál přispět také ke změně postojů k účasti v eurovolbách,“ uvedl Tomáš Jelínek z agentury Donath-Burson-Marsteller. Podle něj voliči, politici i média stále více používají ke komunikaci právě nová digitální média a sociální sítě. Projekt Tweetelect09 proto na jediném místě shromažďuje každý „tweet“ týkající se eurovoleb. Jedná se o vůbec první využití služby Twitter v souvislosti s volbami do EP. „Jaký dopad bude mít projekt na voličskou účast, je zatím těžké hodnotit. Je však jisté, že sociální média získávají na důležitosti právě v době voleb zejména pro politiky, kteří je využívají ke komunikaci s voliči,“ dodal Jelínek.

    Tweetelect09 zobrazuje přehled všech „tweetů“ o eurovolbách prakticky okamžitě po jejich vytvoření. Zároveň analyzuje, o kterém politikovi či politické straně se nejvíce diskutuje na národní a evropské úrovni. Webová stránka poskytuje přehled o tom, ve které zemi se lidé do diskusí prostřednictvím Twitteru zapojují nejvíce, co si Evropané o eurovolbách myslí a současně zpřístupňuje názory „twitternautů“ všem zájemcům o eurovolby. Do diskuse na stránkách www.tweetelect09.eu se mohou ode dneška zapojit všichni, kdo ve svých „tweetech“ použijí značku #eu09 nebo jméno některého z kandidátů či název kandidující politické strany.

    Společnost Burson-Marsteller se spojila také se zpravodajským kanálem France 24, díky němuž je na portálu k dispozici také obrazové zpravodajství o průběhu eurovoleb v angličtině.

    Tweetelect09 navazuje na projekt www.predict09.eu, vytvořený politology z London School of Economics a Trinity College. Cílem jejich stránek vytvořených ve spolupráci se společností Burson-Marsteller je odhadnout pravděpodobné výsledky eurovoleb prostřednictvím statistického modelu, tedy přesněji než průzkumy veřejného mínění.

Kontakt: