Vydáno: 4.6.2009
BM Brussels

Aktuální předpověď výsledků eurovoleb

    Praha 4. června 2009 – Nejnovější předpověď výsledků voleb do Evropského parlamentu (EP) byla dnes uveřejněna na internetových stránkách www.predict09.eu. Dle této prognózy by ODS i ČSSD měly v Evropském parlamentu obsadit s 32 % hlasů shodně po osmi křeslech. Třetí nejsilnější zastoupení by pak měla KSČM, která by s výsledkem 17 % získala 4 křesla. Dle aktuálního odhadu se do Evropského parlamentu probojuje ještě jeden kandidát Strany zelených a jeden z KDU-ČSL. Pětiprocentní hranici nepřekročí žádné z dalších kandidujících uskupení. Nejsilnější frakcí v EP by se s 35% hlasů a 262 mandáty stala Evropská lidová strana, frakce Socialistů by s 26 % měla získat 194 křesel. Třetím nejpočetnějším uskupením bude Aliance liberálů a demokratů pro Evropu s 82 mandáty.

    Předpověď vychází ze průběžně aktualizovaných průzkumů veřejného mínění, které jsou upraveny pomocí statistického modelu. Ten bere v úvahu výsledky voleb v jednotlivých členských státech EU od roku 1979. Jeho autory jsou světově uznávaní profesoři Simon Hix z London School of Economics a Michael Marsh z Trinity College Dublin. Detailní popis metodologie je k dispozici na stránkách www.predict09.eu. Studii si objednala bruselská kancelář firmy Burson-Marsteller, lídra ve strategickém poradenství v oblasti globálních public affairs.


    50 % z 4678 hlasujících návštěvníků stránky predict09.eu by za nového předsedu Evropské komise volilo bývalého dánského premiéra Poul Nyrup Rasmussena, který je nyní předsedou strany Evropských socialistů (PES). Na druhém místě hlasování skončili s 22% hlasů Monica Frassoni a Daniel Cohn-Bendit z frakce Zelených, Guy Verhofstadt ze skupiny Liberálů získal 9% a odcházející předseda Evropské komisie Jose Barosso skončil na 4. místě s 8 %. Jen 11 % návštěvníků stránky by nehlasovalo pro žádného z nich.


    Odhad výsledků voleb do Evropského parlamentu v České republice
Kontakt: