Vydáno: 31.8.1999
CME

Důvodné pochybnosti o podílu Železného v CET 21

  Praha 31. srpna 1999 – ČNTS a její majoritní vlastník CME dnes soudní žalobou zpochybnila, nejen skutečnost zda je Vladimír Železný majoritním vlastníkem (60 %) CET 21, ale zda vůbec právoplatně vlastní obchodní podíl (16,67 %) v této společnosti. Určovací žaloba byla podána zejména s ohledem na navýšení základního jmění ve společnosti CET 21 o 10 milionů Kč. Pokud by Železný totiž vahou svého ČNTS zpochybňovaného podílu prosadil mezi společníky dosud neznámou osobu či společnost, mohlo by dojít ke zcela nekontrolovatelnému převodu licence na vysílání TV NOVA na subjekt, který nebyl součástí licenčního řízení.

  Přesto, že eventuální navýšení podléhá schválení Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, je pro vývoj sporu mezi ČNTS a CET 21 nejvýš žádoucí, aby se jednoznačně prokázalo, zda je Vladimír Železný skutečně tím, za koho se vydává, totiž majoritním vlastníkem CET 21 spol. s r.o. Pokud by tomu tak nebylo, pak byla celá kauza získala zcela jinou dimenzi.

  Spor o TV NOVA již přesáhl meze běžného obchodního sporu, za který ho Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání již po několik měsíců vydává. Nejen podle názoru ČNTS tak Rada neplní svou základní funkci regulačního orgánu pro oblast vysílání. V souvislosti s nerozhodným postupem Rady došlo k významnému ohrožení investic zahraničního akcionáře a poškození obchodní pověsti CME. Ronald S. Lauder, který v této společnosti vlastní majoritu akcií zahájil podle Dohody mezi ČSFR a USA o vzájemné podpoře a ochraně investic vůči České republice mezinárodní arbitrážní řízení.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon pochybnosti.doc