Vydáno: 27.1.2002
CME

Postupná úhrada Železného dluhu nepřichází v úvahu

  Praha 27. ledna 2002 – S cílem ukončit spekulace o možné reakci na údajnou nabídku MEF/CET 21, dnes potvrdila společnost CME, že kromě informací z tisku žádnou nabídku od žádného účastníků tiskové konference z minulého úterý neobdržela. V pátek 27. ledna večer však byl CME doručen dopis s žádostí o schůzku k jednání o zastavení exekuce na Železného majetek. Dopis neobsahuje jakoukoliv nabídku. V rozporu se závěrečným výrokem amsterodamského arbitrážního tribunálu z 9. února 2001 tedy zůstává Železného dluh vůči CME již téměř rok neuhrazen. Podle CME však Železný ani přes svá veřejně učiněná prohlášení nikdy nehodlal své závazky dodržet. Neučiněná nabídka je toho dalším důkazem.

  Na tiskové konferenci 22. ledna 2002 oznámil Vladimír Železný a Jiří Šmejc, že MEF Holding má zájem získat podíly Vladimíra Železného, Josefa Alana, Vlastimila Venclíka a Petra Hunčíka ve společnosti CET 21 za předpokladu, že CME upustí od exekuce na Železného podíl. „Kdokoliv a kdykoliv může CME za Železného zaplatit. O zaplacený dluh se pak sníží náhrada škody, kterou CME obdrží od České republiky,“ prohlásil Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. Podle něj se však Železný, MEF a RRTV podílejí na realizaci komplexního plánu na nezákonný převod licence na vysílání TV NOVA, který má CME i jejím legitimním zájmům v České republice způsobit další škody.

  „Železného dluh musí být úplně splacen, nikoliv splácen,“ prohlásil Klinkhammer,. „Jediné, co by Železný a jeho komplicové ze svého plánu splátek opravdu dodrželi, je, že nikdy znamená nikdy. Pro společnost MEF, která se pyšní tak dobrým jménem a vysokou úvěrovou bonitou, by neměl být problém zaplatit za Železného dluh v hotovosti či získat na jeho úhradu či financování jeho dalších podvodných plánů bankovní úvěr.“

  V roce 1999, kdy za pomoci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání MEF Holding údajně získal ve společnosti CET 21 obchodní podíl ve výši 24 % s cílem napomoci Železnému rozmělnit jeho tehdejší většinový podíl (60 %), ocenil MEF hodnotu společnosti CET 21 na 10 milionů korun. Touto dosud neprávoplatnou transakcí přispěl MEF k tomu, že se Železný mohl vyhnout splnění předběžného opatření nařízeného amsterodamským arbitrážním tribunálem. Když však v minulém týdnu MEF prezentoval svou údajnou nabídku na odkup Železného podílu v CET 21 (11,78 %), měla prý společnost hodnotu zázračných 10 miliard. „Rozdíl mezi hodnotou CET 21 stanovenou společností MEF v roce 1999 a dnes je podivuhodný. Moc by mě zajímalo, jakým trikem k tomu dospěli,“ prohlásil Klinkhammer.


  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon mef-fraud_cz.doc