Vydáno: 7.5.2013
Integer.pl Group

Výhradní licenci na provoz balíkomatů InPost získala firma IN TIME

  Stovka samoobslužných balíkomatů InPost bude u nás spuštěna ještě do konce roku. Celkové investice do rozvoje sítě InPost na celém světě jsou odhadovány až na miliardu eur

  Skupina Integer.pl, která zde zavádí balíkomaty, udělila stejně jako na Slovensku výhradní licenci pro jejich provoz přední B2B kurýrní společnosti IN TIME. Ověřený model spolupráce tak zajistí rozvoj sítě a stálé příjmy z pronájmu schránek. Garantované limity využití těchto zařízení plně pokryjí také náklady na provoz a údržbu sítě.

  V rámci rozvoje české sítě hodlá skupina Integer.pl rozmístit minimálně 150 balíkomatů InPost. Zhruba stovka z nich bude uvedena do provozu ještě do konce roku. Dosud polská logistická firma zprovoznila na území Česka 70 automatů k celodennímu, nepřetržitému a automatizovanému vyzvedávání zásilek. Celkem 21 z nich je rozmístěno v síti obchodů Kaufland. Právě s tímto řetězcem supermarketů a hypermarketů podepsala skupina Integer.pl smlouvu o dlouhodobé spolupráci.

  „Potenciál českého trhu spočívá na aktivitách 7,4 milionu uživatelů internetu a ohromném množství internetových obchodů,“ uvedl Rafał Brzoska, generální ředitel skupiny Integer.pl. Podle něj je Česko sice menším trhem v oblasti elektronické komerce než Velká Británie, kde Integer.pl začal nasazovat balíkomaty ve velkém v dubnu 2013. Podle kvalifikovaných odhadů však v Česku působilo v roce 2011 okolo 21 tisíc internetových obchodů. Za uvedené období vydělaly o 162,4 milionů eur více než v roce předchozím. Podle Brzosky jsou tak dobré výsledky možné jen díky tomu, že přes internet v Česku nakupuje více než 60 % obyvatel. Ve prospěch českého trhu e-commerce mluví také vysoká úroveň vyhledávání na internetu. Ta podle statistik Internet World Stats činí 73 %, a předčila tak polský ukazatel o 8,1 procentního bodu.

  Všechny balíkomaty InPost na českém trhu budou fungovat na principu výhradního pronájmu schránek v režii společnosti IN TIME, specializující se na logistickou obsluhu sektoru e-commerce. Díky silné pozici společnosti IN TIME na trhu budou moci zákazníci několika českých internetových obchodů ještě v prvním pololetí roku 2013 využít možnost převzít zásilku v balíkomatech InPost.

  „Hlavním důvodem, proč Češi nakupují přes internet je ‘komfort‘, nikoli snaha šetřit jako v Polsku. I to je jeden z důvodů, proč balíkomaty intenzivně zavádíme právě zde. České internetové obchody vykazují vyšší obrat než aukční portály, což je situace diametrálně odlišná od situace v Polsku. Porovnáme-li průměrnou hodnotou nákupního košíku e-spotřebitelů, je v ČR v porovnání s Polskem o 25 % větší. Český trh e-commerce lze z tohoto hlediska pro naše podnikání určitě považovat za perspektivnější než polský,” objasňuje Brzoska.

  V současnosti jsou balíkomaty easyPack dostupné zákazníkům v 17 zemích. Ve spolupráci s PineBridge Investments zprovozní skupina Integer.pl v rámci 4letého investičního programu jen v roce 2013 okolo 3.400 nových balíkomatů na celém světě. Na realizaci tohoto plánu vynaloží v průběhu roku přibližně 65 milionů eur. Rozvojové plány v této oblasti zahrnují kromě České republiky také Velkou Británii, Francii, Maďarsko, Turecko, Norsko a Švédsko. V průběhu nejbližších dvou let lze očekávat, že se balíkomaty InPost objeví pravděpodobně také v obou Amerikách, a následně i v Asii. Celkové investice do rozvoje sítě InPost jsou odhadovány až na miliardu eur.

  Více informací najdete na: www.inpost24.com.

Kontakt: