Vydáno: 18.5.2001
Boeing

Americké námořnictvo testovalo bitevník

  Praha/Vodochody, 18. května 2001 – Piloti zkušební pilotní školy amerického námořnictva (U.S. Naval Test Pilot School) testovali v těchto dnech letoun L 159 vyráběný v Aeru Vodochody. Po pozemní instruktáži létali američtí piloti na dvousedadlové prototypové verzi letounu L 159 s některým ze zkušebních pilotů továrny Aero Vodochody. Skupinu vede velitel John Parker, který nalétal na více než šedesáti typech letounů přibližně 2 700 hodin. Dalším členem týmu je poručík Michael Neuser, který testuje letoun L 159 v rámci ukončení svých studií a své zkušenosti s letem na bitevníku ALCA zhodnotí v závěrečné práci. Ve skupině je kromě amerických zkušebních pilotů i kapitán Mikko Korteoja z finských vojenských leteckých sil. Testy slouží k posouzení kvalit letounů jak při letu, tak při různých akrobatických prvcích.

  „Vyzkoušet si novou L 159 je vynikající příležitostí pro mne i pro studenty zkušební pilotní školy,“ řekl velitel John Parker. „Už jsme slyšeli mnoho pozitivního o L 159 a náš projekt, jehož cílem je posoudit vlastnosti tohoto letounu, nám umožnil získat výborné letové i technické zkušenosti. Naše škola je v České republice poprvé, ale doufám, že výměny tohoto typu budou pokračovat i v budoucnosti,“ dodal Parker.

  „Jsme rádi, že L 159 byl přijat zkušební pilotní školou v rámci projektu posuzování vlastností letounu. Získané poznatky o letounech L 159 od nezávislých odborníků jsou pro nás nesmírně užitečné,“ uvedl Earl Godby, ředitel pražské kanceláře společnosti Boeing a výkonný ředitel společnosti Boeing Česká, která vlastní 35 procent Aera Vodochody.

  Původní testovací škola amerického námořnictva byla založena v roce 1945 a dnešní U.S. Naval Test Pilot School vznikla před jednapadesáti lety. Pro zkušené piloty, letecké důstojníky a techniky organizuje tato škola instruktáže o procesech a způsobech testování a hodnocení letounů a leteckých systémů. Škola, která se nachází na námořní letecké základně v Patuxent River, zkoumá a vyvíjí nové zkušební metody a publikuje letecké příručky, které jsou používány v leteckých kruzích pro standardizaci leteckých zkušebních letů a informování o projektech.

  Další informace najdete též na http://www.aero.cz

  Kontakt:
  Josef Vacl
  Donath-Burson-Marsteller
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon NavyTestPilots.doc