Vydáno: 13.10.1999
CME

Železný skutečně porušil zákon

  Praha 13. října 1999 – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil 6. října České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) ve správním řízení pokutu ve výši jednoho milionu korun za stanovení různých cenových podmínek pro sponzorování časomíry na TV NOVA. ÚOHS tak potvrdil, že došlo ke zneužití monopolního postavení TV NOVA a ke zvýhodnění zadavatele reklamy na minerální vodu Korunní. Úřad přijal rozhodnutí o uložení pokuty i přesto, že ČNTS doložila, že existence smluv a z jejich realizace plynoucí poškozování jiných soutěžitelů bylo způsobeno bezprecedentním zneužitím pravomocí bývalého jednatele a generálního ředitele ČNTS Vladimíra Železného. Společnost ČNTS se proti rozhodnutí ÚOHS v zákonem stanoveném termínu odvolala.

  „Na postup Vladimíra Železného v rozporu se zákonem jsme Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sami upozornili,“ prohlásil Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. „Jedním z hlavních argumentů v odvolání je žaloba, kterou v souvislosti s Železného nezákonným postupem ČNTS na svého bývalého manažera podala. Paradoxní na celé situaci je fakt, že výhoda, kterou výrobce minerální vody Korunní získal na úkor jiných konkurentů, je čistou ztrátou ČNTS za vysílací čas neuhrazený v plné výši,“ vysvětlil Klinkhammer.

  V odvolání ČNTS argumentuje širšími souvislostmi celého případu „Korunní“, který je předmětem jak trestního oznámení, tak žaloby vůči Vladimíru Železnému. Podle názoru ČNTS totiž zcela v rozporu s duchem příslušných zákonů, obecným právním cítěním a morálkou je za bezprecedentní neetické obchodní postupy Vladimíra Železného trestán subjekt, který byl v tomto případě nejvíce poškozen. „Nepřipadá nám spravedlivé, že máme nést odpovědnost za škodu, kterou nám, stejně jako jiným, způsobil Železný,“ uzavřel Klinkhammer.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon pokuta.doc