Vydáno: 3.11.2003
Daventree

Vostrý se distancuje od Koženého

  Belize/Praha 3. listopadu 2003 – Boris Vostrý, bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu (HPH), se dnes rozhodně distancoval od opakovaných útoků Viktora Koženého proti současnému vedení společnosti Daventree Resources Ltd., dceřiné společnosti HPH a způsobu výplaty prostředků akcionářům - podílníkům Trustu. Z Trustu se již od loňského roku podílníkům vyplácejí volné peněžní prostředky. Podílníky se automaticky stali všichni akcionáři HPH, registrovaní ke 4. 12. 2002. Na každou akcii, respektive podíl v Trustu I., připadá zhruba 6,90 dolarů, tedy dnes přibližně 189 Kč. Dosud byly podíly vyplaceny téměř 70 tisícům z celkových 240 tisíc podílníků Trustu I. v celkové výši přesahující 30 milionů dolarů.

  „Tvrdí-li Kožený účelově, že sedím v Belize na 200 milionech dolarů, pak jednoduše lže,“ prohlásil Boris Vostrý. „Těch údajných 200 milionů totiž tvoří zčásti hotovost vložená do Trustu I. a zčásti akcie, privatizační kupóny a pohledávky vložené do Trustu II. Smyslem vytvoření zahraničních trustů je postupná výplata prostředků z jejich majetku všem podílníkům. Stávající objem hotovosti je již ovšem o 30 milionů dolarů vyplacených 70 tisícům podílníků trustu nižší,“ dodal Vostrý. „Na jeden podíl připadá nyni pouze asi 189 Kč také proto, že v posledních dvou letech výrazně klesl americký dolar. K rozdělení zbývá zhruba 84 milionů dolarů, z nichž si však 55 milionů nárokují většinoví akcionáři HPH, kyperské společnosti spojené nejspíše s rodinou Viktora Koženého. Tyto peníze jsou v trustu zablokovány až do rozhodnutí českého soudu o jejich použití na zaplacení Koženého dluhu českým akcionářům,“ vysvětlil Vostrý.

  Společnost Daventree Resources Ltd. je dceřinou společností Harvardského průmyslového fondu, nástupnické společnosti harvardských fondů z kupónové privatizace. Výplaty podilu probíhají prostřednictvím Trustu zejmena proto, že někteří menšinoví akcionáři HPH neustále napadají postup vedení společnosti různými žalobami a znemožňují tak výplatu prostředků přímo společností HPH a dále proto, že takovýmto způsobem může probíhat výplata menším akcionářům i před dořešením sporu s rodinou Koženého. K výplatě podílů jsou použity prostředky získané z prodeje ruské ropné společnosti Sidanko.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: +420 602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Vostry_se_distancuje_final.doc