Vydáno: 29.1.2002
KPNQwest/GTS

Nedostatky v telekomunikačním zákoně ohrožují liberalizaci

    Praha 29. ledna 2002 – Plná liberalizace telekomunikačního trhu v České republice je podle názoru největšího českého alternativního operátora ohrožena. Společnost GTS považuje za příčinu tohoto stavu nedostatky v telekomunikačním zákoně, které dávají dominantnímu operátorovi dostatek možností, jak celý proces úmyslně zdržovat. Postupu liberalizace nenapomáhají ani omezené pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, nezávislého regulátora trhu. Stávající situace a zákonná úprava znevýhodňují především domácnosti, které z liberalizace mohly profitovat zejména svobodnou volbou nejvýhodnějšího operátora.

    „Bez přísného regulátora s příslušnými pravomocemi bude český trh regulovat dominantní operátor – Český Telecom,“ řekl Milan Rusnák, generální ředitel GTS v České republice. „A o to nestojí ani alternativní operátoři, ani spotřebitelé. Podmínkou liberalizace jsou rovné podmínky pro všechny a spravedlivý regulátor, za kterým stojí dobrý zákon bez gumových paragrafů, “ dodal Rusnák.

    Telekomunikační zákon umožňuje domácnostem od 1. července tohoto roku svobodnou volbu operátora prostřednictvím číselné předvolby. Od 1. ledna 2003 má být uživatelům také zpřístupněna přenositelnost stávajícího telefonního čísla u Českého Telecomu k jinému operátorovi.

    „Vše, co lze vykládat podle úhlu pohledu, nezajišťuje rovné podmínky pro všechny. A právě to dominantnímu operátorovi vyhovuje,“ tvrdí Rusnák. Zákon musí také obsahovat nástroje pro citelný finanční postih subjektů, které budou prokazatelně bránit liberalizaci zneužíváním dominantního postavení na trhu, včetně jednoznačné definice pro jejich aplikaci. Zákon je podle GTS potřeba změnit především posílením pravomocí ČTÚ, stanovením maximálních lhůt pro jeho rozhodování a vynutitelností rozhodnutí ČTÚ jako nezávislého regulátora trhu, zejména v oblasti stanovování cen za služby či pronájem místních vedení.

    GTS Czech je největším alternativním operátorem v České republice. Poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových, internetových, operátorských a integrovaných služeb. Evropská komise v polovině ledna tohoto roku dala souhlas společnosti KPNQwest k akvizici GTS Europe, jejíž součástí je i GTS Czech, a její páteřní sítě Ebone.

Soubory ke stažení:

Document Icon TZ_zakonGTS.doc Document Icon body_zakona.doc