Vydáno: 21.3.2001
Boeing

Vojenští piloti ve vzduchu s L 159

  Praha, Vodochody 21. března 2001 – Čeští vojenští piloti by měli v nejbližších dnech zahájit výcvik na lehkém víceúčelovém a cvičném pokračovacím letounu L 159 ALCA. Na čáslavské vojenské letecké základně je už pro jejich komplexní vyškolení a trénink připraveno dvanáct letadel z dílny Aera Vodochody. Další L 159 určené pro Armádu České republiky se připravují na předání.

  „Po české armádě je pro nás důležité uspět na mezinárodních trzích,“ řekl o budoucích plánech Viktor Kučera, ředitel programu vojenských letadel a člen představenstva Aera Vodochody. „Ještě než se tam ale vydáme, musíme intenzivně pracovat na dobrém a bezproblémovém výcviku pilotů i pozemního personálu,“ dodal Kučera.

  Samotnému tréninku pilotů na čáslavském letišti předcházelo školení v americkém výcvikovém středisku v Garden Grove v Kalifornii. Tento výcvik před časem připravilo Aero Vodochody ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky a americkou společností Boeing. Školení zahrnulo výcvik v avionické integrační laboratoři a výuku pilotů se zaměřením na procvičování základních manévrů a navigačních dovedností. Celkem se ho ve dvou skupinách účastnilo dvanáct vojenských pilotů a další skupiny ještě budou následovat.

  Letoun L 159 ALCA byl navržen na základě operačních požadavků Armády České republiky. Zároveň ho ale společnost Aero Vodochody připravila jako konkurence schopný letoun pro světový trh cvičných a lehkých bitevníků. L 159 vychází z osvědčené konstrukce a charakterizují ji především nízké provozní náklady a dlouhá životnost.

  Další informace najdete též na http://www.aero.cz

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Josef Vacl
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon Vycvik.doc