Vydáno: 4.11.2014
Heavy Machinery Services

Všeobecná úvěrová banka poškozuje věřitele HMS

    Praha 4. listopadu 2014 – Snahy Všeobecné úvěrové banky (VÚB) zhatit cílenou mediální kampaní rozhodnutí českobudějovického soudu o reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services (HMS) kvůli údajnému nestandardnímu přiřazení soudce k případu vyvolaly adekvátní reakci ze strany věřitelů HMS, zejména americké investiční společnosti EFS, kterou vlastní František Savov. Aktuální mediální kampaní se VÚB opakovaně pokouší naplnit svoje zájmy a poškodit ostatní věřitele. VÚB tak usiluje o ovládnutí HMS ve prospěch svého klienta a jeho spřízněných osob, konkurenta HMS, a to vše na úkor ostatních věřitelů.

    EFS se postupně v minulých letech stalo významným věřitelem HMS. František Savov, vlastník EFS, přizval prostřednictvím italské banky Intesa Sanpaolo ke spolupráci na tomto restrukturalizačním projektu i VÚB, slovenskou dceru banky Intesa. Projekt zpočátku vykazoval zajímavý ziskový potenciál. Intesa Sanpaolo se však aktuálně potýká se zásadními finančními potížemi a čelí rozsáhlému policejnímu vyšetřování, stejně jako bývalé vedení VÚB. Hlavním důvodem policejního postupu je v obou případech podezření z účelového poskytování rozsáhlých úvěrů a achinací s finančními toky směrem k spřízněným firmám.

    VÚB Bratislava poskytla se souhlasem mateřské banky provozní finanční prostředky společnosti Heavy Machinery Services. Následně ale VÚB dohody a úvěrové smlouvy porušila a účelově vyvolala insolvenci HMS. Cílem insolvence však nebylo poměrné uspokojení pohledávek všech věřitelů, ale snaha VÚB o nepřátelské převzetí HMS a poškození ostatních věřitelů. VÚB tak naplnila skutkovou podstatu trestného činu poškozování věřitele.

    Tuto průhlednou lest VUB však zbývající věřitelé odhalili a insolvenci odmítli. Již na první schůzi věřitelů dali před insolvencí přednost reorganizaci firmy, kterou soud schválil. Díky tomuto soudnímu rozhodnutí mohou být naplňovány smluvní závazky firmy HMS včetně exportních. Nejdůležitějším pozitivním výsledkem přistoupení k reorganizaci je zakázková naplněnost pro celý rok 2015 a v důsledku toho i zachování nejméně 1600 pracovních míst v regionech s nadprůměrnou nezaměstnaností.

Kontakt: