Vydáno: 21.3.2013
Pražský literární dům

Recitační soutěž v německém jazyce má již své vítěze

    Praha 21. března 2013 - Ve středu 20. března proběhlo v pražském Grand Hotelu Bohemia finále již třetího ročníku dětské recitační soutěže, kterou pořádá Pražský literární dům autorů německého jazyka a Rotary Club Bohemia. Vítězi kategorií pro nerodilé mluvčí se stali Jan Pařík ze Základní školy k Milíčovu a Barbora Talacková a Dominika Perlínová ze Základní školy německo-českého porozumění. V kategoriích pro německé rodilé mluvčí zvítězily Anna Klara Kouba a Anna Giese ze Základní školy německo-českého porozumění a Thien Ha Mink z Německé školy v Praze. Diváky i porotu si jednoznačně získal jedenáctiletý Rafael Spurný, který se představil v nové hudební kategorii se zajímavým provedením známé Goethovy balady Erlkönig a obdržel zvláštní ocenění a cenu pro vítěze.

    „Do letošního ročníku se přihlásilo přes 80 žáků a studentů z deseti škol z celé České republiky. O první příčky nakonec soutěžilo 13 finalistů,“ říká David Stecher, ředitel Pražského literárního domu. Soutěžící byli rozděleni do sedmi kategorií podle věku a mateřského jazyka. Letos se poprvé účastnili i nejmladší interpreti ve věku 7-9 let a byla zavedena i kategorie hudební interpretace literárního textu.

    Po úvodním vystoupení dětí z Kids Company recitovali své texty finalisté. Porota a diváci v jejich podání slyšeli například hravé básničky Ericha Kästnera, žertovnou Ódu na cibuli Pabla Nerudy či dokonce vlastní tvorbu soutěžících. O vítězích rozhodovala pětičlenná porota, ve které se setkali Gerald Schubert z Radia Prag, herečka Markéta Richterová, Eva Giese, předsedkyně dozorčí rady Pražského literárního domu, Dagmar Toufarová, šéfredaktorka časopisu Freundschaft a Angelika Eder, vedoucí kulturního programu Goethe-Institutu. „Na vítěze čekala finanční odměna a pozvání na jednodenní recitační kurz,“ říká Stecher. Podle něj však o vítěze ani tolik nejde. Všichni účastníci předvedli letos skvělé výkony, ale hlavní je podpořit u mladé generace zájem o německý jazyk.

    Slavnostním večerem soutěže provázeli Eckart Baum ze společnosti E.ON a Markéta Frank z českoněmecké školky Kids Company. Akce se konala díky podpoře firem ŠkoEnergo, E.ON, Giese & Partner, Amadito & Friends a Sberbank.

Kontakt: