Vydáno: 10.1.2001
Aliance alternativních operátorů

Alternativní operátoři se dohodli

  Praha 10. ledna 2001 – Alternativní provozovatelé veřejných telefonních sítí, Aliatel, Contactel, Etel(Globix),GTS a UPC se dohodli, že propojí své sítě za propojovací ceny blízké cenám doporučeným Evropskou unií (průměrná cena 31 haléřů za minutu v místní síti). Tato cena je zhruba pětinásobně nižší než cena požadovaná v referenční nabídce na propojení Českého Telecomu.

  Altertnativní operátoři tak dnes večer reagovali na nepřiměřeně vysoké propojovací poplatky požadované Českým Telecomem. Základem jejich samostatné propojovací dohody jsou ceny nejlepšího standardu (best practice) v Evropské unii. Propojovací dohoda alternativních operátorů však v žádném případě nemůže nahradit dlouho očekávanou dohodu s Českým Telecomem. Alternativní operátoři očekávají, že Český telekomunikační úřad přijme účinná cenová opatření tak, aby ceny za propojení do sítě Českého Telecomu odpovídaly cenám za propojení do ostatních sítí.Tím se vytvoří podmínky pro skutečnou liberalizaci telekomunikací, která povede k rozšíření nabídky kvalitních a cenově dostupných telekomunikačních služeb.

  Český telekomunikační úřad (ČTU) vydal 27. 12. 2000 cenové rozhodnutí, kterým se stanoví způsob výpočtu cen za propojení veřejných telekomunikačních sítí. Vydané cenové opatření ČTÚ se sice snaží eliminovat část neoprávněně účtovaných nákladů, ale navržená metodika výpočtu je založena na nákladech Českého Telecomu bez objektivního srovnání s náklady efektivního operátora dle platných požadavků v Evropské unii. Rozhodnutí tedy nezaručuje, že nově stanovené ceny za propojení budou odpovídat skutečným nezbytným nákladům a že tak budou podporovat vznik konkurenčního prostředí v českých telekomunikacích.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602/222 128
  Fax: 02/2421 1620
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon aliance4.doc