Vydáno: 4.6.2003
Prague Biennale

Režisér Harryho Pottera na Prague Biennale

  Praha 4. června 2003 – Mexický režisér Alfonso Cuaron přijede na konci června na mezinárodní přehlídku současného výtvarného umění Prague Biennale jako autor jednoho z krátkých snímků ve filmové sekci. Speciálně pro příležitost bienále představí montáž ze zákulisí nově připravovaného filmu podle třetí knihy Joanne Rowlingové „Harry Potter a vězeň z Azkabanu“. Film o dobrodružstvích čarodějnického učně Cuaron právě natáčí ve Skotsku. Pražské bienále představí od 26. června do 24. srpna ve Veletržním paláci tvorbu více než dvou set umělců z celého světa.

  „Mexičan Cuaron dobývá Hollywood,“ řekl Giancarlo Politi, organizátor Prague Biennale a vydavatel mezinárodního časopisu o umění Flash Art. „Je typickým umělcem ze země s bohatou kulturní vitalitou, ale mimo tradiční centrum filmové produkce. A přesto brány velkého světa filmu směle boří,“ dodal Politi. Podtitul výstavy je „Periferie do centra“ a jedním z cílů výstavy Prague Biennale je právě dokumentovat proces rozkladu velkých mezinárodních center umění ve prospěch dosavadních periferií. Právě proto budou na Prague Biennale k vidění například díla autorů z Číny, Afriky či Střední Ameriky. Prezidentem projektu, který navrhli tvůrci mezinárodního časopisu o umění Flash Art, se stal generální ředitel Národní galerie Milan Knížák. Hlavním sponzorem Prague Biennale je společnost Karlovarské minerální vody, výrobce Mattoni.

  Jednačtyřicetiletý Alfonso Cuaron začínal v mexické televizi. Později se prosadil i v Hollywoodu. Natočil mimo jiné adaptaci „Nadějných vyhlídek“ Charlese Dickense s Gwyneth Paltrowovou a Robertem de Nirem, spolupracoval na scénáři Hartovy války s Brucem Willisem. Americký debut Malá princezna byl označen za jeden z nejlepších filmů roku 1995. Cuaron je také tvůrcem filmu Mexická jízda. Příležitost natočit další část filmové ságy o Harry Potterovi dostal po Chrisu Columbovi, který na třetím díle spolupracuje jako producent.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Gabriela Svobodová
  Tel.: 224 211 220
  Fax: 224 211 620
  GSM: 602 389 166
  Email: gabriela_svobodova@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Potter_v_Praze.doc