Vydáno: 29.9.1999
CME

K fúzi mezi CME a SBS nedojde

  Praha 29. září 1999 - Společnost Central European Media Enterprises Ltd. včera oznámila uzavření vzájemné dohody se společností SBS Broadcasting o ukončení jednání o možném sloučení obou společností, k němuž mělo dojít koncem roku. SBS zaplatí CME za odstoupení od smlouvy částku 8,25 milionů dolarů.

  Součástí dohody je rovněž ujednání, že si obě společnosti nebudou do 28. března 2000 konkurovat na trzích, kde obě působí. Znamená to tedy, že SBS nebude v tomto období konkurovat CME v oblasti televizní reklamy na trzích v České republice, Slovensku a Ukrajině. CME se zavázalo ke stejnému postupu na trzích SBS s výjimkou Slovinska, kde CME provozuje televizní stanici POP TV a SBS stanici Kanal A.

  CME dále prodá za 18 milionů dolarů společnosti SBS své veškeré investice v Maďarsku včetně rozsáhlé knihovny televizních programů. V rámci uzavřené dohody poskytlo SBS do 30. června 2001 společnosti CME opci na odkoupení svého 80 procentního podílu ve slovinské televizní stanici Kanal A za 12,25 milionů dolarů.

  Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME potvrdil s poukazem na postup Vladimíra Železného v rozporu s uzavřenými smlouvami, kterými způsobil společnosti CME závažné finanční ztráty, že akcionáři obou dotčených společností nemohou v současné době řádně ocenit stávající hodnotu CME. Podle Klinkhammera celou situaci ještě výrazně ztěžuje skutečnost, že ani Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, ani Policie ČR nejsou schopny důsledným prosazováním platných českých zákonů zabránit svévolnému poškozování práv zahraničních investorů. „CME využije všech dostupných zákonných prostředků k obhájení svých finančních nároků a dosažení příslušné finanční náhrady od všech, kteří celou situaci způsobili,“ prohlásil Klinkhammer.

  Howard A. Knight, viceprezident SBS, v komentáři k uzavřené dohodě uvedl: „SBS po několik měsíců se znepokojením sledovalo, jak klesá hodnota obrovských investic CME do TV NOVA.“ Knight se dále domnívá, že CME a jejím akcionářům nebyla poskytnuta taková míra ochrany zahraničních investic, na kterou by se mohli plně spolehnout. „Za těchto okolností jsme se dohodli, že by bylo krajně neopatrné vystavit akcionáře SBS takové nejistotě,“ uzavřel Knight.


  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon CMESBS.doc