Vydáno: 29.11.2002
ISCARE IVF

Zažívací trakt v přímém přenosu

  Praha 29. listopadu 2002 – Miniaturní kamerou zabudovanou v kapsli velikosti běžné tablety vyšetřili čeští lékaři tento týden zažívací trakt prvním třem pacientům
  v republice. Vyšetření provedli odborníci Centra pro léčbu obezity Iscare v Praze – Hloubětíně, které se komplexně věnuje léčbě obezity a poskytuje také rozšířenou péči v oblasti gastroenterologie a endoskopie. Nová unikátní metoda umožňuje přesnou diagnózu zejména onemocnění tenkého střeva. Po spolknutí prochází kapsle zažívacím traktem. Její monitorovací zařízení nepřetržitě snímá žaludek, tenké střevo a dalších části zažívacího traktu a přenáší je do záznamové jednotky. Vyhodnocení snímků je možné zhruba po osmi hodinách po spolknutí.

  „Ještě před dvaceti lety to byla utopie,“ komentoval moderní lékařskou technologii vedoucí lékař Centra pro léčbu obezity doc. Martin Fried. „Tzv. zlatý standard, při kterém se do žaludku zavádí ohebná trubice se sondou, je pro pacienta poměrně náročný. Nová vyšetřovací metoda je z hlediska aplikace jednoduchá a zcela bezbolestná. Vyšetření samotné pak pro pacienta neznamená žádnou zátěž ani omezení,“ doplnil gastroenterolog centra MUDr. Michal Kolář. Metodu vyvinuli před čtyřmi lety izraelští vědci. V loňském roce byla kromě Izraele schválena k používání v USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu a ve státech Evropské unie.

  Před spolknutím kapsle jsou na tělo pacienta přiloženy speciální senzory. Jejich prostřednictvím se video signály z miniaturní kamery bezdrátově přenášejí do záznamového zařízení. To je připevněno na bederním pásu. V průběhu celého vyšetření se může pacient běžně pohybovat aniž by průchod kapsle zažívacím traktem nějak pociťoval. Kapsle z těla odejde přirozenou cestou po 12 až 24 hodinách. Vyšetření prvních třech českých pacientů umožnila Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

  Hloubětínské centrum řeší všechny problémy spojené s obezitou. Pacient může na jednom místě pod dohledem zkušených odborníků podstoupit interní konzervativní léčbu a chirurgický výkon nebo jejich kombinaci. Pacientům CPLO je k dispozici také dietní sestra.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Iva Dryáková
  Tel.: 224 211 220
  Fax: 224 211 620

Soubory ke stažení:

Document Icon nova metoda.doc