Vydáno: 23.3.2010
EKOLAMP

Sběr a recyklace nefunkčního osvětlení meziročně vzrostl o 17 %. Internetová mapa usnadní každému najít vhodné sběrné místo

    Praha 23. března 2010 – Kolektivní systém EKOLAMP, který v Česku od roku 2005 zajišťuje sběr a ekologické zpracování osvětlovacích zařízení, rozmístil k dnešnímu dni již 530 nových malých sběrných nádob, jež mají usnadnit odevzdávání vysloužilých úsporných zářivek z domácností. V loňském roce se prostřednictvím EKOLAMPu sebralo 1053 tun světelných zdrojů a svítidel, což představuje 17% meziroční nárůst. I letos chce EKOLAMP pokračovat v přibližování své sběrné sítě běžným spotřebitelům, pro které je připraveno až 3 tisíce těchto sběrných nádob.

    „Podle našeho průzkumu používá 60 % českých domácností úsporné zářivky, ale stále plných 39 % z nich lidé ročně vyhodí do komunálního odpadu. Proto jsme začali distribuovat nový typ menší sběrné nádoby, která se velmi dobře hodí do interiérů místních úřadů, obchodů s elektrospotřebiči nebo supermarketů,“ vysvětluje Alexandr Hanousek, jednatel společnosti EKOLAMP. „V minulém týdnu jsme malou sběrnou nádobu instalovali i v budově Ministerstva životního prostředí, kde je k dispozici jak zaměstnancům, tak návštěvníkům ministerstva.“

    Každý občan si na internetové mapě www.ekolamp.cz/mapa může najít vhodné místo sběru nefunkčních světelných zdrojů v okolí svého bydliště. „Všechna sběrná místa provozujeme na vlastní náklady. Pokud si lidé myslí, že je v jejich okolí nějaké veřejně přístupné místo, které se hodí pro sběr světelných zdrojů, mohou nás kontaktovat, abychom se domluvili s majitelem objektu na vytvoření nového místa zpětného odběru,“ uzavírá Hanousek.

    Komplexní sběrná síť neziskového kolektivního systému EKOLAMP v současné době pokrývá 84 procent všech obyvatel České republiky. Jedná se o více než 2140 sběrných míst ve větších obcích a městech a dalších 3134 menších obcí, které jsou obsluhovány mobilním svozem.

Kontakt: