Vydáno: 25.7.2002
CME

První část dluhu Železného splacena

  Londýn/Praha 25. července 2002 – Společnost Central European Media Enterprises (CME) dnes potvrdila, že na účet své holandské dceřinné společnosti CME Media Enterprises B. V. obdržela částku 8,7 milionů dolarů. Tato částka je ekvivalentem 262,1 milionu korun, kterou minulý čtvrtek na účet CME převedla společnost CET 21, držitel licence na vysílání TV Nova. Tím byla v souladu s rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 1 z června 2001 splacena první část dluhu Vladimíra Železného. Platbou se Železného dluh snížil na přibližně 19,8 milionů dolarů.

  „Důsledným vymáháním arbitrážního rozhodnutí vůči Vladimíru Železnému se nám za více než rok podařilo získat první splátku. Doufáme, že to urychlí i výplatu zbylé částky,“ řekl Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. „Se zájem jsme vnímali vyjádření místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody v souvislosti s dalším kolem stockholmské arbitráže, kdy řekl: ,Bude nás to stát pravděpodobně dvacet miliard korun.’ Na zahájení slyšení 2. září se již těšíme,“ dodal Klinkhammer.

  Fred Klinkhammer také oznámil, že CME včera převedla na účet CET 21 částku téměř 8,2 milionu korun jako úhradu za přiměřenou část rozpouštěného bývalého Železného podílu. CME tím svůj podíl v CET 21 zvýšilo z 1,25 % na 3,125%. Pro případ, že by ostatní právoplatní společníci CET 21 nehodlali převzít přiměřenou část disponibilního obchodního podílu ve společnosti, vyjádřilo CME svou připravenost k převzetí dalšího podílu až do hodnoty 200 milionů korun.

  Začátkem září určí další slyšení stockholmské arbitráže výši náhrady škody, kterou CME obdrží na základě arbitrážního rozhodnutí, že Česká republika porušila vzájemnou česko-nizozemskou dohodu o ochraně investic. CME požaduje jako spravedlivou tržní hodnotu své zničené investice v ČR 526,9 milionů dolarů a úrok 12% p. a. „Již vloni arbitři rozhodli, že CME má nárok na náhradu spravedlivé tržní hodnoty její investice do České republiky, letos budou rozhodovat o její výši,“ uzavřel Klinkhammer.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Zelezneho_dluh_cast_prvni_cz.doc